OBW. Wszystkie szlaki w tą niedzielę prowadziły na Łopień

OBW. Wszystkie szlaki w tą niedzielę prowadziły na Łopień

Jedni niedzielę postanowili spędzić na kanapie i przed telewizorem. Byli jednak i tacy, którzy zdecydowali, że będą zdobywać Łopień. Choć pogoda nie nastrajała optymizmem, to Ci turyści postanowili ze sobą zabrać pogodę ducha do plecaków.

Deszczowa pogoda i mgła towarzyszyły turystom w drodze na Łopień. Mieli oni do wyboru trzy szlaki: zielony z Dobrej i Chyszówek oraz czarny z Tymbarku.  Największa grupa wyruszyła nowo wytyczonym szlakiem czarnym z Tymbarku pod opieką przewodnika PTTK Mirosława Sipaka.                                                                                                                                 Na  polanie Jaworze  ponad  900 wędrowców powitali  Benedykt Węgrzyn Wójt Gminy Dobra i  Paweł Ptaszek  Wójt Gminy Tymbark.                                                            

Mszę Świętą na szczycie Łopienia odprawił ks. dr Tadeusz Piwowarski, Proboszcz Parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jurkowie. Oprawę muzyczną spotkania zapewnił zespól „Zośka C Dur” z Dobrej, laureat Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Turystycznej w Limanowej.

Druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych z Tymbarku , Jurkowa i Dobrej  zadbali o wzmocnienie sił turystów częstując ich  kiełbaskami z grilla . Przygotowano również liczne ciekawe konkursy z nagrodami.                                                                                                               Najmłodszym zdobywcą Łopienia okazał się 11-miesięczny Leon Ziaja z Golkowic k. Wieliczki, a najstarszym 86-letni Roman Duda z Podłopienia.     

Z najdalszego zakątka Polski przybyła Joanna Śladowska ze  Szczecina, a z najdalszego zakątka świata  Adeline Michałek z Caen we Francji.

W  konkursie wiedzy  o Beskidzie Wyspowym i Gminie Dobra i Tymbark największą wiedzą wykazali się Florian Smaga z Podłopienia (I miejsce), Janusz Dajda z  Krakowa (II miejsce) i Tomasz Waśniowski z Krakowa (III miejsce).   

Najmilszą spotkania na Łopieniu wybrano Krystynę Pazdur ze Skrzydlnej, a najmilszym Stanisława Frączka z Janowic.  

Wyróżnienie za rodzinne odkrywanie otrzymała rodzina Musiałów z Krakowa. Stowarzyszenie Błękit z Gruszowca przygotowało wiele konkurencji w sporcie na wesoło.

Wyniki sportu na wesoło: rzut gumowcem: I m. Katarzyna Kępa, (Kraków), II m. Anna Surdziel Buszek, (Tymbark), rzut beretem: Bartłomiej Lach, (Dobra), II m. Marcin Palka, (Dobra), rzut do celu: Im. Magdalena Palacz, (Lipowe), II m. Kamil Gaura, (Słopnice), III m. Wiktoria Kuczaj, (Półrzeczki) i Bartłomiej Czyrnek, (Jurków).

Laureaci konkursów otrzymali upominki z rąk Benedykta Węgrzyna – Wójta Gminy Dobra i Pawła Ptaszka – Wójta  Gminy Tymbark.

Podkreślić trzeba bardzo dobrą organizację udanego spotkania na Łopieniu oraz zaangażowanie pracowników Urzędu Gminy w Dobrej i Tymbarku, druhów z OSP Dobra, OSP Jurków i OSP Tymbark, Stowarzyszenia Błękit z Gruszowca, oraz sołtysa z Chyszówek.

Zobacz również