II Spacer Historyczny po Limanowej – „Limanowa czasów Franciszka Józefa I”

II Spacer Historyczny po Limanowej – „Limanowa czasów Franciszka Józefa I”

Już w najbliższą niedzielę 10 września odbędzie się drugi spacer historyczny po Limanowej. Tematem przewodnim spaceru będzie Limanowa za czasów panowania Franciszka Józefa I.

 W okresie autonomii galicyjskiej Limanowa jako miasto bardzo się rozwinęła pod względem urbanistycznym, gospodarczym i społecznym. To właśnie w latach 1867 – 1914 z biednego galicyjskiego miasteczka Limanowa stała się ważnym ośrodkiem dla regionu. To w tym okresie powstały linia kolejowa Chabówka – Nowy Sącz, rafineria w Sowlinach oraz browar Marsów.

W Limanowej powstała jako jedna z pierwszych w Galicji Straż Pożarna. To w Limanowej działali wtedy tacy ludzie jak Józef Beck czy ks. Kazimierz Łazarski. 

W roku 2017 przypada 150 rocznica powstania Powiatu Limanowskiego oraz 133 rocznica otwarcia linii kolejowej Chabówka – Nowy Sącz. Nie są to jedyne rocznice w tym roku, które skłoniły organizatorów do przeprowadzenia spaceru po naszym mieście po śladach czasów galicyjskich. W czasie spaceru uczestnicy dowiedzą się jak zmieniła się Limanowa w okresie autonomii galicyjskiej 1867 – 1914.

Uczestnicy zobaczą budynki oraz miejsca, które powstały w tym okresie a wiele osób nie zdaje sobie dziś sprawy jaka się z nimi wiążę historia. Na trasie znajdą się między innymi: Stacja kolejowa, budynki dawnego C.K. Starostwa i sądu powiatowego, cmentarz choleryczny i inne.

Po śladaach historii Limanowej będą oprowadzać historycy Tomasz Jacek Lis ( PTH) oraz Karol Wojtas (PTH).

Start spaceru o godz. 15 00 ze Stacji kolejowej w Limanowej ( od strony torów )

Spacer odbędzie się bez względu na warunki atmosferyczne.

Zobacz również