Kolędy wypełniły wnętrze limanowskiej Bazyliki – Za nami koncert „Hej Kolęda!”

Kolędy wypełniły wnętrze limanowskiej Bazyliki – Za nami koncert „Hej Kolęda!”

W niedzielę, 21 stycznia, w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej odbył się koncert kolęd i pastorałek „Hej kolęda!”.

W wypełnionym po brzegi Sanktuarium wystąpili: Limanowska Orkiestra Kameralna z gościnnym towarzyszeniem Chóru Puellae Cantantes, dziecięca grupa Zespołu Regionalnego „Limanowianie” oraz Orkiestra Dęta „Echo Podhala”. Koncert będący w pewnym sensie podsumowaniem pracy instruktorów i ludzi kultury zgromadzonych wokół Limanowskiego Domu Kultury pięknie opowiedział za pomocą śpiewu i muzyki o tradycji Bożego Narodzenia.

W pierwszej części koncertu usłyszeliśmy kolędy w wykonaniu Limanowskiej Orkiestry Kameralnej. Słynne „Jezus malusieńki”, „U żłóbka”, „Wśród nocnej ciszy” i „Przybieżeli do Betlejem” wybrzmiały w nowych aranżacjach, a oprócz znanych wszystkim polskich kolęd mogliśmy usłyszeć dzieła zagranicznych kompozytorów jak chociażby „Angel’s Carol” Johna Ruttera. Orkiestrze towarzyszył chór Puellae Cantantes przygotowany przez Zbigniewa Bukowca – organistę i dyrygenta, założyciela chóru działającego przy parafii pw. św. Stanisława Kostki w Limanowej-Sowlinach.

Orkiestra i chór wystąpiły pod dyrekcją Krzysztofa Madziara – współpracującego z Limanowską Orkiestrą Kameralną od początku jej istnienia. W drugiej części koncertu zaprezentowały się dzieci z grupy dziecięcej działającej przy Zespole Regionalnym „Limanowianie”. Barwny i rozśpiewany chór najmłodszych pasjonatów naszego rodzimego folkloru przygotowany przez Iwonę Gawlak – choreograf „Limanowian”, zaśpiewał znane wszystkim pastorałki: „Dnia jednego o północy”, „Gore Gwiazda Jezusowi”, „A wczora z wieczora” i „Jezusa Narodzonego”.

Na zakończenie koncertu usłyszeliśmy natomiast wiązankę kolęd w wykonaniu Orkiestry Dętej „Echo Podhala” pod dyrekcją Marka Michalika, działającej przy Limanowskim Domu Kultury. Potężne i monumentalne dźwięki wypełniły wnętrze Bazyliki, a owacjom i brawom nie było końca.

 

Źródło:Limanowski Dom Kultury

Fot. Limanowski Dom Kultury, W Błękitnym Kadrze

Zobacz również