Limanowa. Najpierw mieszkania, potem odbudowa garaży

Limanowa. Najpierw mieszkania, potem odbudowa garaży

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Limanowa, przewodnicząca Jolanta Juszkiewicz w imieniu mieszkańców zapytała o odbudowę garaży rozebranych przed remontem ulic na osiedlu Zygmunta Augusta. W odpowiedzi burmistrz Limanowej zapowiedział, że samorząd planuje w pierwszej kolejności wybudować 50 mieszkań, a dopiero potem odbudować garaże.

Na styczniowej sesji Rady Miasta Limanowa, z ust przewodniczącej padło pytanie nt. odbudowy garaży przy ul. Zygmunta Augusta 1, które zostały rozebrane przed remontem osiedla. Burmistrz zapewniał mieszkańców, że garaże te zostaną odbudowane. Jednak najpierw miasto zamierza wybudować 50 mieszkań pod wynajem. Jak przekonywał Władysław Bieda, są one bardzo potrzebne, ponieważ do urzędu przychodzi wiele rodzin z dziećmi, które nie mają gdzie mieszkać.

– Ja już kilkakrotnie mówiłem, że te garaże zostaną odbudowane. Rozumiem, że mieszkańcy bloków, którzy przedtem korzystali z tych garażów się niecierpliwią. Natomiast musimy z dużym rozsądkiem podchodzić do tego wszystkiego. Na terenie miasta teraz chcemy w pierwszej kolejności wybudować bloki mieszkalne, żeby powstało tam 50 mieszkań. Jest bardzo duże zapotrzebowanie na te mieszkania. Przychodzą rodziny, które mają małe dzieci i nie mają gdzie mieszkać. Myślę, że rozsądek nakazuje, żeby jednak w pierwszej kolejności zająć się tymi mieszkaniami. Dopiero w drugiej kolejności, żeby zająć się budową garaży. Nawet z ludzkiego punktu widzenia jest ważniejsze, żeby rodzina, która nie ma schronienia, nie ma dachu nad głową i ma małe dzieci wcześniej uzyskała to mieszkanie, bo jest to bardziej bolesne niż to, że samochód stoi na zewnątrz. Dlatego bardzo proszę o wyrozumiałość w tym względzie, tych wszystkich, którzy wcześniej z tych garaży korzystali. Nie wycofuje się absolutnie z tego, że te garaże powstaną. Tylko musimy tutaj pewne priorytety zachować. – przekonywał burmistrz

Władysław Bieda podkreślał, że gdyby miasto nie rozebrało garaży to remont części osiedla Zygmunta Augusta nie mógłby wtedy dojść do skutku, gdyż niespełnione byłyby odpowiednie wymagania dla tego projektu.

– Wtedy zachodziła konieczność wyburzenia tych garaży, bo inaczej nie moglibyśmy tej drogi przebudować, tak żeby spełniała ona wszystkie parametry, jeżeli idzie o włączenie do drogi powiatowej. Zasady się zmieniają. Myśmy wtedy korzystali z „Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych”. W ramach, którego na przebudowę tych ulic uzyskaliśmy wtedy 50% dotacji. Natomiast potem zasady się zmieniły, gdybyśmy teraz chcieli to robić to już tych 50% dotacji byśmy nie uzyskali. Osiedle Zygmunta Augusta musielibyśmy przebudować w 100% z własnych środków, te drogi i parkingi, które tam powstały. –  dodał burmistrz

Przypomnijmy, że miasto Limanowa planuję wybudować dwa budynki z mieszkaniami pod wynajem. Jeden z nich miałby stanąć nieopodal bloku nr 7 przy ulicy Zygmunta Augusta. Drugi natomiast miałby powstać przy ulicy Fabrycznej. Łącznie miałoby zostać wydzielonych około 50 lokali. Mieszkania po 23 latach wynajmu miałby przechodzić na własność najemców. 19 stycznia br. został ogłoszony przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej i przetargowej dla tych dwóch bloków mieszkalnych. Termin składania ofert minął 30 stycznia br.. 


Autor/Fot.: Marek Giza

Zobacz również