Limanowianie postawią pomnik marszałka w 100-lecie odzyskania niepodległości

Limanowianie postawią pomnik marszałka w 100-lecie odzyskania niepodległości

W Limanowej zawiązało się stowarzyszenie, które ma na celu doprowadzić do wybudowania pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego. W ten sposób mieszkańcy Limanowej chcą godnie uczcić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz upamiętnić naszego narodowego bohatera.

W tym roku będziemy obchodzić będziemy 100-lecie odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę. Chcąc upamiętnić to wspaniałe wydarzenie Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914 zwróciło się do Rady Miasta Limanowa z inicjatywą budowy pomnika komendanta Józefa Piłsudskiego.

– Dla przeprowadzenia inicjatywy budowy pomnika zawiązało się Stowarzyszenie „Limanowianie w stulecie niepodległości” – mówi Adam Lachcik prezes stowarzyszenia – Posiadamy osobowość prawną. Mamy opracowany już projekt pomnika Komendanta Józefa Piłsudskiego na Kasztance, autorstwa Andrzeja Pasonia magistra sztuki, artysty rzeźbiarza. Gromadzimy szerokie grono osób chcących przyczynić się do godnych obchodów naszego narodowego święta. Każdy może zaangażować się w dzieło budowy tej szczególnej dla miasta pamiątki. Poprzednie pokolenia limanowian nie żałowały wysiłku ani środków, aby uszanować to, co dla nas Polaków jest święte. Nie bądźmy gorsi, oni przecież budowali pomniki w dużo cięższych materialnie czasach i dali radę”. Pomnikiem tym chcemy docenić wszystkich bohaterów, dążących do odzyskania niepodległości Polski na polach bitewnych i w gabinetach politycznych.

– Mieszkańcy miasta zawsze z dużym szacunkiem podchodzili do historii naszego kraju, a przez to również do ludzi, którzy ją tworzyli. Największym pomnikiem naszej narodowej historii w Limanowej jest Bazylika upamiętniająca 100 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Mamy też Krzyż postawiony na 500 rocznicę bitwy pod Grunwaldem, czy pomnik Nieznanego Żołnierza oraz krzyż dla uczczenia 2000-lecia chrześcijaństwa. Pomnik Józefa Piłsudskiego, wspólnie postawiony przez społeczeństwo limanowszczyzny, podobnie jak tamte pomniki, będzie wyrazem naszego patriotyzmu. Będzie to również nasz wkład w ogólnonarodowe obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. – informują władze miasta 

Władze miasta popierają tę inicjatywę, planując zlokalizować pomnik w centrum Limanowej – na Małym Rynku.

– Inicjatywa będzie godnym uhonorowaniem osoby Komendanta. Dzięki tej lokalizacji pomnik będzie dostępny dla mieszkańców i turystów odwiedzających nasze miasto. Realizacja pomnika ma być wykonana ze zbiorki publicznej, głównie z datków mieszkańców Limanowej. – podkreśla UM Limanowa

Ofiarodawcy, chcący wesprzeć budowę pomnika, mogą dokonywać wpłat na konto Stowarzyszenia „Limanowianie w Stulecie Niepodległości”: Bank Spółdzielczy w Limanowejnr konta: 41 8804 0000 00700001 2021 0001 lub bezpośrednio w kasie Banku Spółdzielczego w Limanowej, nie ponosząc dodatkowych opłat. W podziękowaniu za finansowe wsparcie inicjatywy, stowarzyszenie przesyłać będzie na adresy ofiarodawców – pamiątkowe cegiełki.


Na podstawie: www.miasto.limanowa.pl

 

Zobacz również