Zaproszenie do udziału w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Zaproszenie do udziału w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Powiat Limanowski oraz Miasto Limanowa zapraszają serdecznie 1 marca br. do udziału w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

1 marca obchodzić będziemy Narodowe Święto Żołnierzy Wyklętych. Jest ono poświęcone pamięci żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, ustanowione na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku. Chcąc uczcić bohaterów minionych lat, na terenie powiatu limanowskiego w tym dniu odbędą się powiatowo-miejskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

 – Uczcijmy swoją pamięcią bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy narażając życie swoje i swoich bliskich walczyli przeciwko sowieckiej agresji oraz sprzeciwiali się reżimowi komunistycznemu, dążąc do odzyskania niepodległego Państwa Polskiego – zachęca do udziału starosta limanowski Jan Puchała

Główne uroczystości zaplanowane są na 1 marca, ale już 28 lutego w Zespole Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku odbędzie się turniej strzelecki dla szkół podstawowych z gminy Tymbark. Natomiast o godzinie 17.00 w Muzeum Ziemi Limanowskiej odbędzie się wykład historyczny dr. Ziemowita Kalinowskiego. 1 marca z ul. Fabrycznej w Limanowej na cmentarz parafialny przejdzie „Marsz Pamięci”. Główne obchody Narodowego Święta Żołnierzy Wyklętych na cmentarzu rozpoczną się Apelem Pamięci, później złożone zostaną znicze na mogiłach żołnierzy wyklętych. Następnie o godz. 11.00 w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej zostanie odprawiona msza święta. Dopełnieniem całości obchodów będzie spotkanie patriotyczne połączone z koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu Zespołu Consonans z ZS nr 1 w Limanowej. Dodatkowo 1 marca o godzinie 14.30 w sali kinowej przy ul. Łososińskiej 23 odbędzie się pokaz filmu „Niezłomni pod drutami Auschwitz”. Będzie on połączony ze spotkaniem z Bogdanem Wasztylem, współautorem filmu, dyrektorem i redaktorem naczelnym TVP Kraków. Organizatorami wydarzenia są: Powiat Limanowski, Miasto Limanowa, Bazylika Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej, Stowarzyszenie Ziemia Limanowska oraz Związek Strzelecki „Strzelec”. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tych uroczystościach. 


Na podstawie: www.powiat.limanowa.pl

Zobacz również