Meandry pamięci, czyli wystawa „z-widzenia” w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej

Meandry pamięci, czyli wystawa „z-widzenia” w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej

Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej serdecznie zaprasza w piątek(9 marca 2018 r.) o godz. 17.00
do Dworu Marsów na wernisaż pod tytułem „z-widzenia”, artystycznego duetu Magdaleny Stano i Macieja Zabawy.

Magdalena Stano – ur. w 1985 roku, jest absolwentką Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Architektury na Politechnice Krakowskiej. Jest współzałożycielką dwóch grup artystycznych oraz członkinią Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich.

Z kolei Maciej Zabawa – ur. w 1981 r., jest absolwentem Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Wyższej Szkoły Sztuki Stosowanej w Poznaniu. w Gdańsku. Jest członkiem ZPAP i Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. Zajmuje się malarstwem oraz malarstwem na jedwabiu, grafiką cyfrową oraz ceramiką. Wziął udział w ponad 100 aukcjach sztuki i wystawach im towarzyszących.

W 2016 roku połączyli siły by stworzyć nową jakość wyrazu artystycznego. Jaki jest przekaz ich dzieł? Co stanowi ich twórczą inspirację? W dużej mierze sami najlepiej odpowiadają na te pytania w krótkim résumé, które charakteryzuje ich działalność twórczą:

Pojęcia takie jak pamięć, przemijanie, czy czas widoczne są w pracach już od początków ich twórczości. Być może nie zawsze przez nich zdefiniowane, ale jednak obecne. Płynność życia od momentu narodzin po śmierć. Dokonywane wybory, w pełni świadomie lub pod wpływem chwili. Wiedząc jak niewiele mamy czasu na tę wędrówkę, czy żyjemy uważnie? Czy zastanawiamy się co dajemy i zostawiamy każdego dnia? Czy wiemy jak nas zapamiętają inni? Czy próba zapisania się w czyjeś pamięci jest ważna, a jeśli tak to kiedy to następuje…

Magdalena Stano w swoich pracach porusza tematykę dzieciństwa, beztroski, radości. Momentów, w których nie myśli się o końcu. Czasu, w którym zabawa i radość dominują w naszym życiu. Nie mamy zmartwień, żyjemy chwilą, otoczeni miłością. Bezpieczni. Nie świadomi wtedy wielu rzeczy mimo, że widzimy więcej, niż nam się wydaje. I ten czas taki powinien być, wolny od trosk i trudnych wyborów.

Natomiast obrazy Macieja Zabawy to schyłek życia. Do stworzenia tych prac zainspirował się bilbordami. Plakaty, które są naklejane na miejsca reklamowe, mają bardzo krótki żywot. Zazwyczaj wiszą miesiąc, dwa, może krócej po czym, zostają zastąpione kolejnymi. Szybko płowieją, odklejają się, niszczą. W tych pozornie nieistotnych procesach, skupia się przemijanie, które łatwo zaobserwować.

Co po nas zostanie? To widmo pamięci o nas, jak długo będzie wibrować/rezonować w czasie? Czy możemy coś z tym zrobić? Czy mamy taką potrzebę i czy jest to dla nas ważne?

Artyści stawiają trudne pytania dotyczące przemijalności człowieka. Ich dzieła są zarówno naglącym pytaniem jak również dla uważnego obserwatora mogą stać się utajoną odpowiedzią. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że Magdalena Stano i Maciej Zabawa znaleźli sposób by utrwalić się w ludzkiej pamięci – czyż nie w starożytności, rzymski poeta Horacy wyrzekł pamiętne słowa „Non omnis moriar” („Nie wszystek umrę”), widząc w swych dziełach pomnik, który mu przyniesie wieczną pamięć.

Wystawa „Z-widzenia” może się okazać początkiem rozważań na temat codziennej przemijalności, sensu życia i śmierci oraz jak widać działalności artystycznej w kontekście upływającego czasu. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy, która będzie prezentowana w Dworze Marsów przy ul. Józefa Marka 13 od 9 marca do 30 kwietnia 2018 r. Serdecznie zapraszamy. 


Źródło: MRZL

Zobacz również