Zaproszenie do udziału w 1. Konkursie Heligonistów

Zaproszenie do udziału w 1. Konkursie Heligonistów

Urząd gminy Limanowa zaprasza serdecznie do udziału w 1. Konkursie Heligonistów Województwa Małopolskiego, który odbędzie się w Domu Weselnym WALEK w Mordarce 17 marca br. Po przesłuchaniach konkursowych odbędzie się gościnny występ Teatru im. Franciszka Macioła ze Skomielnej Białej.

Organizatorem przedsięwzięcia jest w Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” oraz Zespół „Spod Kicek” z Mordarki, a inicjatorem i współorganizatorem wydarzenia Józef Tokarczyk – Kierownik Zespołu „Spod Kicek”. W trosce o zachowanie rodzimej kultury Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” podejmuje działania, które służą jej przekazaniu następnym pokoleniom. Nową inicjatywą w tym zakresie jest planowany Konkurs Heligonistów Województwa Małopolskiego, który odbędzie się w Mordarce.

Heligonka to instrument, który niesłusznie został zapomniany. Podjęta inicjatywa ma więc m.in. na celu przywrócenie tradycji muzykowania na tym instrumencie, zainteresowanie dzieci i młodzieży tradycyjnym muzykowaniem i śpiewem ludowym oraz przegląd, ochronę i popularyzację folkloru muzycznego regionów etnograficznych Małopolski. Konkurs ukazać ma walory ciekawego instrumentu jakim jest heligonka, spopularyzować go i zachęcić młodzież do nauki. Początek Konkursu w dniu 17 marca o godz. 13.00. Po przesłuchaniach konkursowych odbędzie sie gościnny występ Teatru im. Franciszka Macioła ze Skomielnej Białej. 

Źródło: UG Limanowa

Fot. Piotr Droździk, www.facebook.com/mcksokol 

Zobacz również