Sztuka i Niepełnosprawność. Wystawy w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej

Sztuka i Niepełnosprawność. Wystawy w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej

W piątek 20 kwietnia o godz. 17.00 w Dworze Marsów otwarto wystawę przygotowaną przez Stowarzyszenia Come and Create.

Magdalena Urbaniec Dyrektor Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej przywitała przedstawicieli Stowarzyszenia – Agnieszkę i Antoniego Kulka – Sobkowiczów, zebranych gości m.in. Jerzego Bogacza – Przewodniczącego Rady Muzeum, Jacentego Musiała – Dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej oraz w szczególności grupę z limanowskiego Środowiskowego Domu Samopomocy. 

W pierwszej kolejności został wyświetlony film dokumentalny, który pobudził widzów do ożywionej dyskusji na temat sytuacji osób niepełnosprawnych we współczesnym świecie. Twórcy filmu w doskonały sposób ujęli temat prezentując pracę grupy teatralnej „Exit” jako pracę osób przekraczających granice jakie narzuca im niejednokrotnie ich własne ciało. Stworzony przez  nich obraz  emanuje prostotą, szczerością i gamą pozytywnych emocji. Bohaterowie filmu opowiadający o swojej przygodzie z teatrem, prezentują postawy pełne energii, które w widzu wywołują podziw dla ich wytrwałości oraz zmuszają do zastanowienia ile życie daje możliwości rozwoju i działania, a człowiek nie potrafi  tego dostrzec i tego wykorzystać.

W następnej części spotkania artyści zaprezentowali instalację artystyczną pod tytułem „Harmonia”. Posługując się fotografią, ruchomym obrazem, dźwiękiem oraz przemyślaną aranżacją sali wystawowej Agnieszka i Antoni Kulka – Sobkowicz wprowadzają widza w przestrzeń rozważań estetycznych.  Poszczególne kadry, ujęcia, obrazy oraz sposób w jaki ze sobą korespondują uzupełnione ścieżką dźwiękową prezentującą definicje harmonii m.in. w starożytnej Grecji, oddziałują na zmysły odbiorcy, zmuszając nad zastanowieniem się nad zagadnieniem harmonii, ładu, jedności nie tylko w sztuce ale i w świecie.  

Piątkowe spotkanie w Muzeum okazało się interdyscyplinarnym wyzwaniem dla widzów i wywołało wielopłaszczyznową dyskusję m.in. na temat kształtu współczesnej sztuki, ale też miejsca i roli osób niepełnosprawnych w samodzielnym kreowaniu samych siebie poprzez sztukę.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej przy ul. Józefa Marka 13 w Limanowej – instalacja „Harmonia” będzie prezentowana jako wystawa czasowa do połowy maja.

Zobacz również