Upamiętnienie Zbrodni Katyńskiej przy Dębie Pamięci i w Zespole Szkół im. KEN

Upamiętnienie Zbrodni Katyńskiej przy Dębie Pamięci i w Zespole Szkół im. KEN

Młodzież z Jednostki Strzeleckiej nr 2007 im kpt Tadeusza Paolone ZS „ Strzelec „ OSW w Tymbarku pod dowództwem sekcyjnego ZS Jakuba Musiała, ucznia klasy drugiej o profilu wojskowym w Zespole Szkół im. KEN w Tymbarku, upamiętniła 78 rocznicę Zbrodni Katyńskiej.

W Tymbarku obok pomnika przy Dębie Pamięci kpt Jerzego Myszkowskiego, Strzelca – Legionisty zamordowanego strzałem w tył głowy przez NKWD – Strzelcy zapalili znicz, odmówili modlitwę w intencji pomordowanych i oddali hołd bohaterskiemu żołnierzowi. Również w Zespole Szkół przygotowali okolicznościową gazetkę. 

–  Według  relacji jednego z żołnierzy Kampanii Wrześniowej, jednostka w której obydwaj służyli znalazła się w okrążeniu wojsk bolszewickich. Żołnierz ten w przebraniu cywilnym wrócił do domu. Jerzy namawiany by zrobił to samo, miał wtedy powiedzieć: „Nie zdejmę munduru polskiego żołnierza, skoro włożyłem go by bronić swojej ojczyzny”.

Dla młodego pokolenia jest  to doskonała lekcja historii o strasznej zbrodni dokonanej na polskich oficerach przez NKWD w roku 1940. Tymbarscy Strzelcy sprawują opiekę nad tym Miejscem Pamięci Narodowej.

Zobacz również