Organizatorzy odliczają dni do jubileuszowego wyścigu "Przełęcz pod Ostrą"

Organizatorzy odliczają dni do jubileuszowego wyścigu "Przełęcz pod Ostrą"

Już tylko miesiąc pozostał do startu jubileuszowego, 10 Wyścigu Górskiego Limanowa – 9 Rundy FIA EHC ( FIA Mistrzostw Europy w Wyścigach Górskich) oraz 5 i 6 Rundy GSMP ( Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski). W Beskidzie Wyspowym znów pojawią się bolidy najszybszych kierowców z Europy i Polski.

Jan Puchała – Starosta Limanowski: Przed nami kolejna już 10. jubileuszowa edycja Mistrzostw Europy w Wyścigach Górskich Limanowa-Przełęcz pod Ostrą, która zapowiada się rekordowo pod każdym względem. Ta największa w regionie impreza motoryzacyjna, która wpisała się już w pejzaż wydarzeń odbywających się na terenie Powiatu Limanowskiego i ściąga corocznie tysiące kibiców nie tyko z kraju ale całej Europy. Powiat Limanowski jest od początku współorganizatorem i wspiera to spektakularne wydarzenie. Wyścig Górski Limanowa – Przełęcz pod Ostrą, stał się wizytówką nie tylko naszego powiatu ale całego Regionu na arenie międzynarodowej.

Zapraszam do Powiatu Limanowskiego, ponieważ podczas ostatniego weekendu lipcowego zagwarantujemy emocje sportowe na najwyższym poziomie. To właśnie u nas przeżyjecie Państwo niezapomniane chwile i poznacie  smak adrenaliny. A szczególne miejsca, zachwycą Was nie tylko  pięknem krajobrazu, wspaniałą przyrodą i zabytkami, ale także żywą tradycją i gościnnością  ludzi, którzy tutaj żyją.

Zawody rozpoczną się w piątek 27 lipca Odbiorem Administracyjnym i Badaniem Kontrolnym w Limanowej, sobota 28 lipca i niedziela 29 lipca to podjazdy treningowe i wyścigowe. 

27.07 piątek

Limanowa, ul. B. Czecha

11:30 – 17:30 – Badanie Kontrolne

28.07 sobota

Stara Wieś

06:00 – 21:00 zamknięcie drogi

09:00 – Podjazd treningowy GSMP, FIA EHC (free practice)

11:30 – Podjazd treningowy GSMP, FIA EHC

14:00 – 1 Podjazd wyścigowy GSMP, treningowy FIA EHC

Zaraz po 1 podjeździe

            – 2 Podjazd wyścigowy GSMP, treningowy FIA EHC (free practice)

30 minut po 2 Podjeździe wyścigowym – Ceremonia Otwarcia, wręczenie  nagród 5 Rundy GSMP 

29.07 niedziela

Stara Wieś

07:00 – 21:00 zamknięcie drogi

09:00 – Podjazd treningowy GSMP,FIA  EHC

11:30 – 1 Podjazd wyścigowy GSMP, FIA EHC

Zaraz po 1 Podjeździe wyścigowym

            – 2 Podjazd wyścigowy GSMP, FIA EHC

45 minut po 2 Podjeździe wyścigowym – Ceremonia wręczania nagród 9 Rundy FIA EHC, 6 Rundy GSMP 

Na liczącej 5493 m trasie wyścigu trwają prace przygotowawcze. Oprócz malowania sędziowskich punktów obserwacyjnych czy ,  tzw. tralek na zakrętach, AMK Limanowa zgromadziła niezbędne elementy ochronne: 37 bali słomy, 36 kilometrów taśmy ochronnej i 300 słupków z opon. Nad właściwym przebiegiem wyścigów czuwać będzie ponad 300 osób: sędziów, służb porządkowych, służb medycznych, strażaków z OSP, policjantów. 

Jak co roku dla kibiców przygotowano szereg ułatwień i atrakcji. Na sobotę i niedzielę  na limanowski Rynek wróci PIT-STOP – prowadzona przez PROFI AUTO akcja bezpłatnych badań technicznych samochodów mieszkańców i kibiców.  W trakcie wyścigowego weekendu chętni będą mieli ( przy sprzyjających warunkach pogodowych) unikatową możliwość przelotów nad Beskidami śmigłowcem, udostępnionym przez partnera zawodów – Bukovina Resort. Szczęśliwcy będą mogli także poznać trasę z prawego fotela elektrycznego rajdowego Fiata 500 e, przygotowanego przez Go+E Auto. Pomiędzy podjazdami Kibice będą mogli skorzystać z krążących po trasie busów, dla zmotoryzowanych przygotowano a wysokości sektora dla Widzów przy PO 7  nowy parking z wygodnym dojazdem od strony Słopnic. Na wyścigowej estradzie w Starej Wsi ( rejon startu) w sobotę pojawi się zespół Bajersi, przy sprzyjającej pogodzie obserwować będzie można pokazy paralotniarzy.

Samochodowe wyścigi górskie mają w Europie bogatą historię. Mistrzostwa Europy FIA w Wyścigach Górskich ( FIA EHC) są najstarszym czempionatem rozgrywanym przez FIA – Międzynarodową Federację Samochodową rozgrywanym do dnia dzisiejszego; odbywają się od 1930 roku.

Jerzy Budacz – Prezes Auto Moto Klubu Limanowa: Kiedy w 2009 organizowaliśmy 1 Wyścig Górski na Przełęcz pod Ostrą – eliminacje Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski, mieliśmy marzenia i determinację całej ekipy AMK Limanowa. Podczas rozgrywanego w październiku wyścigu na poboczach leżał…śnieg, zwyciężyli wtedy Paweł Dytko i Maciej Dominiak, pierwszy rekordzista liczącej wtedy 6031 metrów trasy. W następnych latach rekordy trasy  pobijali Marcin Bełtowski, Mariusz Stec, Tomasz Nagórski.

W 2014, w związku z naszym debiutem w FIA Mistrzostwach Europy w Wyścigach Górskich,  trasa została skrócona od strony mety  do 5493 metrów ( dotychczas na mecie zawodnicy osiągali zbyt duże prędkości, przekraczające 260 km/h), a nowy rekord ustanowił Miloš Beneš (CZE). Kolejne rekordy, w tym aktualny, należą do Christiana Merli (ITA), dla którego Limanowa na pewno jest szczęśliwym miejscem, w którym wygrywa wyścigi.

Przed nami kolejne wyzwanie – jubileuszowy, 10 wyścig. Po bardzo wysokich ocenach FIA i PZM poprzednich zawodów,  wciąż musimy podnosić poprzeczkę wyżej, wciąż polepszając z jednej strony poziom organizacyjny i bezpieczeństwa, zaś z drugiej dbając o wygodę i atrakcje naszych Kibiców, których z roku na rok pojawia się coraz więcej. Udaje się to dzięki wsparciu i zaangażowaniu  Starostwa Powiatowego i samorządów, z którymi od początku współpracujemy, oraz naszych Partnerów i Sponsorów, którzy co roku przekonują się, że inwestowanie w tę imprezę jest dla nich korzystne.

Rok 2017 przyniósł nowy oficjalny rekord limanowskiej trasy , ustanowiony przez Christiana Merli (ITA) zwycięzcę wyścigu w kategorii 2 (bolidy); obecnie wynosi 1:53,546. W swojej kategorii po 7 rundach, Merli prowadzi w tegorocznej klasyfikacji FIA EHC, wyprzedzając znanych z polskiej eliminacji mistrzostw, Andreasa Bormoliniego (ITA) i Vladimira Vitvera (CZE). W kategorii 1 ( auta produkcyjne) na czele stawki znajduje się kolejny kierowca, którego oglądaliśmy w Limanowej – Lukas Vojacek ( CZE), miejsce trzecie zajmuje Jan Milon (SVK).

Obserwatorem ze strony FIA ponownie będzie  David Grace (GBR), zaś przewodniczącym ZSS Włodzimierz Szaniawski (POL).

Nie zmienił się także Dyrektor Wyścigu: po raz kolejny będzie nim  Bogdan Pałka (POL).

Więcej informacji znaleźć można na stronach: wysciggorski.pl , gsmp.pzm.pl 

Foto: Agnieszka Wołkowicz UMA 

 

Zobacz również