10 minut swojego życia dla Konrada Nawary z Olszówki.

10 minut swojego życia dla Konrada Nawary z Olszówki.

Spotkaniem prasowym zorganizowanym 24 stycznia b.r. w Urzędzie Gminy Mszana Dolna zainaugurowano akcję „10 min. życia dla Konrada”. Jej celem jest zachęcenie jak największej liczby potencjalnych dawców szpiku, aby znaleźć niespokrewnionego „bliźniaka genetycznego” dla Konrada Nawary z Olszówki.

Konferencję zainaugurował gospodarz miejsca – Bolesław Żaba, Wójt Gminy Mszana Dolna. Wzięli w niej udział włodarze sąsiednich samorządów, którzy osobiście bardzo zaangażowali się w akcję: Anna Pękała – Burmistrz Miasta Mszana Dolna, Rafał Rusnak – Wójt Gminy Niedźwiedź i Leszek Świder – Burmistrz Rabki – Zdroju. Szczegóły dot. dawstwa szpiku oraz samej akcji skierowanej do Konrada Nawary z Olszówki przybliżyli: Leszek Lewandowski – Koordynator ds. Rekrutacji Dawców Fundacji DKMS i Iwona Nawara – inicjator grupy lokalnej. Swoimi przeżyciami i doświadczeniami podzielił się z obecnymi z uśmiechem spełnienia sprawca cudu życia, rzeczywisty dawca – Przemysław Paluch.

Pod koniec ubiegłego roku zaangażowaliście się Państwo w rozpowszechnienie informacji dot. zbiórki pieniędzy na leczenie Konrada Nawary z Olszówki w Izraelu – przypomniał Wójt. Dzięki Państwa zaangażowaniu wiadomość ta dotarła do wielu osób, które odpowiedziały na prośbę młodego Zagórzanina i jego bliskich i wsparły finansowo największe z marzeń Konrada. Dzięki pomocy ludzi dobrej woli olszowianin przebywa od 3 grudnia 2018r. na upragnionym leczeniu w Tel Avivie. W tym momencie ponownie jednak potrzebuje naszego wsparcia – tym razem prosi nas o pomoc w odnalezieniu jego „bliźniaka genetycznego” – niespokrewnionego dawcy, który dałby mu szansę na nowe życie. Do pełnego powrotu do zdrowia, po powrocie do kraju, niezbędny będzie bowiem przeszczep szpiku. Dlatego apeluję z tego miejsca, żeby jak najwięcej osób zgłosiło się do rejestracji, bo to zwiększa szanse na znalezienie genetycznego bliźniaka.

Zarejestrować się do bazy potencjalnych dawców szpiku będzie można na terenie Gminy Mszana Dolna, Miasta Mszana Dolna, Gminy Niedźwiedź i Miasta Rabka w kilku miejscach już 2 i 3 lutego b.r. W wyznaczonych punktach  i godzinach wolontariusze przeprowadzać będą krótkie wywiady medyczne z wszystkimi osobami, które wyrażą wolę i zechcą zarejestrować się do bazy dawców szpiku. Będą również pobierać wymazy z błony śluzowej wewnętrznej strony policzka. Do rejestracji potrzebny jest numer Pesel dawcy. Rejestracja jest bezpłatna.

Rejestracja potencjalnych dawców odbywała się będzie  w kilku punktach:

2 lutego 2019r. (sobota):

 1. Tesco Mszana Dolna, godz. 9.00 – 15.00
 2. Echo Centrum Mszana Dolna, godz. 9.00 – 15.00
 3. Restauracja Siwy Dym Raba – Zdrój, godz. 12.00 – 18.00
 4. Kino Śnieżka Rabka Zdrój, godz. 12.00 – 20.00
 5. Kawiarnia Zdrojowa Rabka – Zdrój, godz. 12.00 – 18.00
 6. Restauracja Perła Mszana Dolna, godz. 12.00 – 18.00

3 lutego 2019r. (niedziela):

 1. Kino Śnieżka Rabka – Zdrój, godz. 12.00 – 20.00
 2. Dom Parafialny przy Parafii Św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej, godz. 9.00 – 19.00
 3. Parafia św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Rabce – Zdroju
 4. Kościół Rzymskokatolicki Miłosierdzia Bożego w Mszanie Dolnej
 5. OSP Olszówka, godz. 9.00 – 17.00
 6. Parafia Św. Józefa Rzemieślnika w Rabie Niżnej
 7. Parafia św. Józefa Oblubieńca w Lubomierzu
 8. Parafia Św. Sebastiana w Niedźwiedziu
 9. Parafia Św. Stanisława BM w Koninie
 10. Parafia Matki Bożej Fatimskiej w Porębie Wielkiej.

We wszystkich w/w parafiach będzie się można zarejestrować przed i po Mszach św. Punkty rejestracji i pobrań zlokalizowane będą w pobliżu kościołów.

Pakiet rejestracyjny można również zamówić przez Internet za pośrednictwem strony www.dkms.pl

Pomagając innym tak naprawdę pomagamy sobie – podkreślił Leszek Lewandowski. W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że zachorował na białaczkę. Tak naprawdę nie wiemy, kto z nas znajdzie się również w takiej sytuacji. Chcemy pomóc Konradowi i innym chorym znaleźć dawcę szpiku. Mamy już w bazie naszej fundacji zarejestrowanych 1,5 mln dawców. To jednak niedużo. Znalezienie genetycznego bliźniaka to trochę jak szukanie igły w stogu siana. Wierzymy jednak, że uda się go znaleźć i dla Konrada, i dla innych chorych na białaczkę – dodał.

Poniżej publikujemy informacje dot. akcji „10 minut z życia dla Konrada” oraz samego dawstwa.  Można się z nich dowiedzieć o przebiegu samej rejestracji, sposobach pobrania szpiku, warunkach, zwłaszcza zdrowotnych, jakie potencjalny dawca musi spełnić, aby móc nim być. Podczas weekendowej akcji na tym terenie obecny będzie również pracownik Fundacji DKMS, który udzielał będzie informacji i wyjaśniał wątpliwości. Swoje obawy można będzie również rozwiać korzystając z uruchomionej na ten czas infolinii.

Pokazaliśmy, że potrafimy się zjednoczyć i dokonać wielkich rzeczy, udowodnijmy,  że potrafimy również dokonać cudu – cudu życia – apeluje Bolesław Żaba. Wystarczy do tego świadoma decyzja i rejestracja, która nam zajmuje tylko ok. 10 min, a innym może uratować życie. Mamy nadzieję, że wśród osób, które zarejestrują się w tym czasie do bazy potencjalnych dawców szpiku znajdzie się genetyczny bliźniak Konrada Nawary, który dzielnie walczy o powrót do zdrowia i do nas! Nie zawiedźmy go!


Źródło: UG Mszana

Zobacz również