Koncert patriotyczny i pokaz filmu z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Koncert patriotyczny i pokaz filmu z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Limanowski Dom Kultury zaprasza na koncert Orkiestry Dętej „Echo Podhala” oraz pokaz filmu „Mój Przyjaciel Laluś” 1 marca o godz. 18:00 w sali kinowej przy ul. Łososińskiej 23,
w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone pamięci żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, ustanowione na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku. Limanowski Dom Kultury po raz kolejny włącza się w obchody tego święta i podobnie jak w roku ubiegłym pragnie zaprosić do wspólnego uczczenia żołnierzy walczących o wolną Polskę. 

1 marca o godz. 18:00, na scenie w budynku przy ul. Łososińskiej 23, Orkiestra Dęta „Echo Podhala” kierowana przez Marka Michalika, zaprezentuje wiązankę pieśni patriotycznych oraz wojskowych. Zespół działający przy Limanowskim Domu Kultury od ponad 90 lat uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych i obchodach świąt państwowych na terenie naszego miasta. Piątkowy koncert będzie też kolejnym w wykonaniu Orkiestry z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Po koncercie, ok godz. 18:30 na ekranie kina zostanie wyświetlony film „Mój Przyjaciel Laluś” w reżyserii Dariusza Walusiaka. Widzowie będą mieli okazję poznać historię sierżanta Józefa Franczaka „Lalusia”, ostatniego Wyklętego, zastrzelonego 21 października 1963 roku podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych. Ten przedwojenny podoficer żandarmerii wojskowej, żołnierz AK, podkomendny „Uskoka”, kilkakrotnie ranny, po śmierci swojego dowódcy i kolegów z oddziału pozostał sam. 18 lat ścigany jak zwierzę, do końca pozostał niezłomny. „Laluś” marzył o normalnym życiu, o rodzinie. Wiedział, że tego nie może mieć. Podczas ostatniego spotkania z przyjacielem, Wacławem Szaconiem „Czarnym”, powiedział: „pragnę, by po śmierci chociaż moje kości spoczęły w grobie rodzinnym”.

Dokument oparty jest na wspomnieniach przyjaciela Józefa Franczaka „Lalusia” – Wacława Szaconia „Czarnego” oraz dzieci Żołnierzy Wyklętych (m.in. Magdy Zarzyckiej i Marka Franczaka – syna bohatera filmu). W filmie wykorzystano fragmenty „Pamiętnika Zdzisława Brońskiego „Uskoka”, pieśń Andrzeja Kołakowskiego „Niewolnictwo” do słów Zdzisława Brońskiego „Uskoka”. 

WSTĘP WOLNY!

 

Zapraszamy!

Zobacz również