Poręba Wielka. Amfiteatr oraz lecznicza tężnia solankowa odebrane

Poręba Wielka. Amfiteatr oraz lecznicza tężnia solankowa odebrane

W Parku Wodzickich w miejscowości Poręba Wielka został odebrany amfiteatr oraz tężnia solankowa, która działa leczniczo na organizm człowieka.

Tężnia solankowa to konstrukcja z drewna i gałęzi, na które spływa pompowana ku górze solanka, czyli woda solankowa zawierająca dużą ilość soli magnezowych oraz związków jodu i bromu.

Solanka gdy spływa rozbija się o poszczególne gałązki- częściowo paruje, nasycając powietrze wokół budowli solnym areozolem. Pod jej konstrukcją znajduje się misa żelbetowa zbierająca solankę, z której jest ona odprowadzana do podziemnnego zamkniętego zbiornika, który zlokalizowany jest obok.

Najlepszy efekt leczniczy osiągniemy przebywając w odległości do 10m, a zalecany czas inhalacji wynosi pół godziny.

Minerały i mikroelementy wchłaniane są przez błony śluzowe dróg oddechowych i skórę, uzupełniając ich niedobór w organiźmie człowieka. Działanie lecznicze solanki korzystnie wpływa na układ nerwowy, układ gruczołów dokrewnych oraz ogólną odporność.

Obiekt będzie czynny w okreszie od kwietnia do końca października bezpłatnie dla wszystkich, którzy szukają zdrowia i wypoczynku.

Oba obiekty zostały dofinansowane w 75% ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego, pozostała część stanowi wkład własny gminy. 

Źródło: UG Niedźwiedź

Zobacz również