Wykład pt. "Teofil Szumański – życie i działalność" w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej

Wykład pt. "Teofil Szumański – życie i działalność" w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej

Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej serdecznie zaprasza na wykład Jacka Szumańskiego pt. "Teofil Szymański – życie i działalność", który odbędzie się w piątek 22.02.2019 o godz. 17.00 w Dworze Marsów.

Jacek Szumański – z wykształcenia inżynier mechanik, pasjonat turystyki górskiej, narciarstwa oraz genealogii, aktywny Członek Stowarzyszenia Opolscy Genealodzy. Od urodzenia mieszkaniec Nysy, gdzie po II wojnie światowej osiedliła się jego rodzina, expatriowana ze Lwowa. Jest prapraprawnukiem znanego limanowskiego aptekarza Antoniego Müllera. W 2014 roku wydał „Kronikę rodziny Szumańskich”, opisującą m.in. dzieje tejże rodziny mieszkającej od końca XVIII wieku do połowy XIX wieku w parafii Pleśna pod Tarnowem.

Autor wystawy monograficznej „Śladami starych fotografii rodzinnych. Szumańscy w latach 1850-1939” prezentowanej przez kilka miesięcy w Muzeum Powiatowym w Nysie oraz współautor dwóch wystaw w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu – „Z kresowego albumu – Wilno” oraz „…przecież tylko Polsce służę. Józef Piłsudski w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu.” Prelegent na spotkaniach i konferencjach genealogicznych, m.in. na IV Ogólnopolskiej Konferencji Genealogicznej w Brzegu.

W jednym z rozdziałów „Kroniki rodziny Szumańskich” opisuje Teofila Szumańskiego, znanego kartografa, uczestnika Konferencji Wersalskiej, który swoje umiejętności rozwinął w okresie pracy w Limanowej w latach 1901 – 1917. W swoim wykładzie Jacek Szumański przybliży sylwetkę Teofila Szumańskiego, a także przedstawi unikalne, nieznane w przestrzeni publicznej, fotografie i dokumenty z archiwum rodzinnego.

Zobacz również