„Niech Ducha pokrzepi myślą o przyszłości” – uczciliśmy pamięć Żołnierzy Wyklętych

„Niech Ducha pokrzepi myślą o przyszłości” – uczciliśmy pamięć Żołnierzy Wyklętych

W ubiegły piątek – 1 marca, w Limanowskim Domu Kultury miał miejsce koncert i pokaz filmu upamiętniającego żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Wydarzenie zorganizowane z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych było częścią oficjalnych obchodów Miasta Limanowa.

W sali kinowej przy ul. Łososińskiej 23 zabrzmiały marsze wojskowe oraz wiązanki pieśni żołnierskich i powstańczych, które wykonała Orkiestra Dęta „Echo Podhala” pod batutą Marka Michalika. Zespół działający przy Limanowskim Domu Kultury dał widzom prawdziwą muzyczną lekcję patriotyzmu.

Zaraz po koncercie na ekranie kina został wyświetlony film „Mój przyjaciel Laluś” opowiadający historię sierżanta Józefa Franczaka „Lalusia”, ostatniego Wyklętego, zastrzelonego 21 października 1963 roku podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych. Film nagrodzony m.in. podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Filmowego „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” poruszył wiele ważnych tematów dotyczących nie tylko samej historii żołnierzy wyklętych, ale również tego jak ich działania wpływały na życie ich rodzin i co my dzisiaj możemy zrobić w celu uczczenia ich pamięci.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto, które już na stałe weszło do kalendarza wydarzeń LDK i co szczególnie cieszy, budzi zainteresowanie nie tylko osób, które mogą pamiętać czasy zaraz po II wojnie światowej, ale także dzieci i młodzieży czego przykładem był udział w piątkowym koncercie grupy limanowskich harcerzy.

Zobacz również