Dziady Śmiguśne przejmują jutro władzę w Dobrej.

Dziady Śmiguśne przejmują jutro władzę w Dobrej.

Kto to jest Śmiguśniok? Gdzie występuje i dlaczego raz do roku przejmuje władzę w Dobrej?

Skąd wywodzą się Dziady Śmiguśne?

Jak mówi legenda gdzieś z początkiem XIII w Tatarzy prowadząc jeńców od strony północy, gdzie zrabowali pobliski klasztor idąc na południe dotarli do Porabki (jedna z miejscowości gminy). Zrobili sobie przystanek na jednym z pól. Odbył się tam sąd i selekcja. Tych, którzy nie mogli już dalej iść wieszali na pobliskich drzewach, a tych  którzy byli w dobrym stanie puszczali wolno, obcinając im uprzednio język, żeby nie mogli nikomu nic opowiedzieć. Do dzisiaj miejsce, w którym dokonano egzekucji ludzie nazywają „Wisielnice”. Jeńcy, którzy się ostali, rozpierzchli się po miejscowości Porąbka i Dobra. Całe wydarzenie odbywało się w okolicach Świąt Wielkanocnych, było zimno więc jeńcy pookręcali się słomą. Dzięki życzliwości miejscowych udało im się przetrwać. Co roku na pamiątkę tego wydarzenia w Poniedziałek Wielkanocny po wsi wędrują Dziady Śmiguśne.

Kto to taki?  Śmiguśniaki!

Dziady Śmiguśne -czyli kawalerzy ukryci za maskami z baraniej skóry. Przyodziani są w precyzyjnie uplecione słomiane stroje oraz tradycyjne akcesoria m.in. sikawka wykonana z miękkiego drewna, koszyk, trąbka, sieczka. W nawiązaniu do legendy, śmiguśnioki nie mogą nic mówić, więc tam gdzie się pojawiają słychać charakterystyczne odgłosy (pojękiwania, turkotanie). W dawnych czasach mężczyźni zbierali się wieczorem w Wielką Niedzielę, aby przygotować stroje. Około północy zaczynali wędrówkę odwiedzając okoliczne domy, odchodzili dopiero gdy gospodarz wynosił im jajka 
i oblewał wodą. Obecnie Dziady Śmiguśne spacerują po rynku od świtu czyhając na ludzi udających się do kościoła aby oblać ich wodą.

 

Zobacz również