Gorlice. Erupcja otwarta ropy i gazu. Temperatura ognia dochodzi tysiąca stopni

Gorlice. Erupcja otwarta ropy i gazu. Temperatura ognia dochodzi tysiąca stopni

Od kilkunastu godzin w Sękowej prowadzone są działania zabezpieczające otwartą erupcję ropy i gazu. To pierwszy przypadek tego typu w regionie od kilkunastu lat.

Informacja o zdarzeniu w Sękowej a dokładniej niekontrolowanym wyrzucie surowej ropy i najprawdopodobniej gazu nieopodal lasu przy drodze wojewódzkiej nr 977, wpłynęła do stanowiska kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Gorlicach około godziny 16, dnia 20 kwietnia br. Na miejsce zadysponowano zastęp JRG oraz miejscową OSP Sękowa.

Po przybyciu strażaków na miejsce okazało się, że na ok. 30m kwadratowych z ziemi wydobywa się samoistnie surowa ropa, dlatego do Sękowej wezwane zostały służby posiadające wiedzę i doświadczenie w zakresie ratownictwa górniczego.

– Pierwsze działania strażaków polegały na zabezpieczeniu wypływającej substancji poprzez ułożenie zastawki z desek i słomy oraz wykonanie wykopu do którego mogła zbierać się substancja – mówi mł. bryg. Dariusz Surmacz, oficer prasowy KP PSP w Gorlicach. – Nadmiar substancji był zbierany do beczek. Następnie kierownik działań górniczych zadysponował na miejsce ciągniki ze zbiornikami asymilacyjnymi, którymi to wywożono surową ropę. W godzinach późniejszych, z pomocą koparki powiększono zbiornik do wymiarów 2x3x2metry.

Źródło: Gorline112

Zobacz również