Limanowa. Wysłużone karetki trafiły do krakowskiego muzeum

Limanowa. Wysłużone karetki trafiły do krakowskiego muzeum

Marcin Radzięta, dyrektor limanowskiego szpitala przekazał do zbiorów Muzeum Ratownictwa w Krakowie jeden ambulans marki Gazela oraz Fiata Scudo – Mielec Diesel.

Kierownictwo Muzeum Ratownictwa w Krakowie w lutym tego roku zwróciło się do dyrekcji szpitala z prośbą o nieodpłatne przekazanie dwóch ambulansów na potrzeby muzeum. 

Wśród przekazanych ambulansów szczególne zainteresowanie wzbudzał pojazd marki Gazela (rok produkcji 2003) z racji, iż w ówczesnych latach był to jedyny w skali kraju pojazd terenowy z napędem 4×4 dostosowany do potrzeb ratownictwa medycznego. Ten pojazd to prototyp wykonany na bazie marki samochodu Gazela z zabudową wykonaną według pomysłu pracowników Działu Transportu limanowskiej placówki. Przez wiele lat doskonale sprawdzał się w trudnych, górzystych terenach, szczególnie w okresie zimowym, jak również jesiennym i wiosennym, gdy rozmoknięte drogi często były nieprzejezdne dla innych pojazdów sanitarnych. Dzięki temu znacznie podniosła się skuteczność niesienia pomocy potrzebującym.  Wyjątkowość tego pojazdu potwierdza fakt, iż w tamtych latach inne jednostki pogotowia dysponowały samochodami typu Fiat i Polonez z napędem na 1 oś i o małej przestrzeni przedziału medycznego. Tak więc pojazd stworzony na podwoziu Gazeli był zdecydowanie pomysłem nowatorskim, dającym większe możliwości dojazdu do pacjenta, a  zespołowi ratownictwa medycznego komfort przy udzielaniu pomocy ze względu na dużą przestrzeń w środku.

Drugi samochód to Fiat Scudo, rok produkcji 2001. Był to samochód wykorzystywany do transportu chorych. Jego przebieg to blisko 750 000 km. Obydwie karetki sfinansowane były z datków od mieszkańców powiatu limanowskiego.

Obydwa samochody są sprawne, w dobrym stanie. Niemniej jednak kolumna transportu obecnie dysponuje 25 pojazdami o znacznie wyższym standardzie, w związku z czym postanowiono o przekazaniu ich na użytek Muzeum Ratownictwa w Krakowie. Pojazdy te będą prezentowane na wystawach stałych i czasowych, jak również przy okazji imprez cyklicznych takich jak święto ratownictwa czy zloty pojazdów zabytkowych. Aktualnymi miejscami stałej prezentacji pojazdów są: Hangar Czyżyny ulokowany przy ul. Stella – Sawickiego w Krakowie, dawna baza pogotowia przy ul. Piastowskiej w Krakowie oraz Oddział w Przemyślu przy ul. Sawickiego, w kompleksie zabytkowego byłego wojskowego szpitala. W zbiorach muzeum znajduje się już przekazana w 2007 roku karetka marki ŻUK. W kraju było tylko kilka tego typu pojazdów, ten z limanowskiego szpitala był w najlepszym technicznym stanie i jak zapewnia Dyrekcja muzeum – wzbudza ogromne zainteresowanie podczas każdego z pokazów.

W przekazaniu karetek uczestniczyli: Marcin Radzięta Dyrektor Szpitala Powiatowego w Limanowej, Zbigniew Jeż Kierownik Sekcji Transportu limanowskiego szpitala, Łukasz Pieniążek Prezes Muzeum oraz Edward Jaglarz Z-ca Dyrektora Muzeum Ratownictwa w Krakowie.  

Źródło:szpitallimanowa.pl

Zobacz również