Łostówka. Święto zagórzańskich tradycji – podsumowanie konkursu "Góralskie Cytanie"

Łostówka. Święto zagórzańskich tradycji – podsumowanie konkursu "Góralskie Cytanie"

W Zespole Szkoły i Przedszkola w Łostówce rozstrzygnięto III edycję Konkursu Czytelniczo–Plastycznego Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej „Góralskie Cytanie”, poświęconą Ziemi Zagórzańskiej. W finale wzięli udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z miasta Mszana Dolna oraz gminy Mszana Dolna i Niedźwiedzia.

Do konkursu czytelniczego przystąpiły 62 osoby. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą na temat zadanych tekstów oraz umiejętnością mówienia gwarą. W komisjach konkursowych pracowali: Helena Flig, Wojciech Kaleta, Krystyna Kornaś, Aneta Kujacz, Teofila Latoś, Piotr Lulek, Hubert Rapciak, Katarzyna Wacławik oraz Jadwiga Zapała. Podczas podsumowania finału podano nazwiska nagrodzonych. Jednak o kolejności na podium dowiedzą się oni dopiero na gali, która odbędzie się 11 czerwca w Nowym Targu. Z klas I-III na to wydarzenie zaproszono: Joannę Chorągwicką z Łostówki, Mikołaja Kuczaja z Poręby Wielkiej oraz Zofię Sater z Glisnego. Wśród uczniów kl. IV-VI najlepsi okazali się: Jakub Kuczaj z Lubomierza, Mateusz Palac z Lubomierza, Michał Wiewiórka z Łostówki, Kinga Zając z Podobina oraz Karol Zapała z Lubomierza. W najstarszej kategorii wiekowej wyróżniono: Kamila Kowalczyka z Lubomierza, Magdalenę Mazgaj z Kasiny Wielkiej i Emilię Zapałę z Poręby Wielkiej.

– Bardzo ważne jest dawanie wzoru dla najmłodszych w kształtowaniu tożsamości i więzi regionalnej naszej małej zagórzańskiej ojczyzny – podsumowała cel konkursu Teofila Latoś, prezes Oddziału Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Mszanie Dolnej.

Do konkursu plastycznego zgłoszono 56 prac. Oceniali je Jan Chorągwicki, Michał Liszka oraz Agnieszka Orzeł.

– Dzieci w bardzo ciekawy sposób ilustrowały teksty. Komisja przede wszystkim zwracała uwagę na samodzielność pracy, ujęcie tematu i walory artystyczne – powiedział Michał Liszka, właściciel Liszka Art Gallery i radny miasta Mszana Dolna.

– Takie konkursy są potrzebne. Pomagają lepiej poznać naszą tradycję. Prace były przygotowane bardzo dobrze. Autorzy stosowali różne techniki. Jury miało trudny wybór – dodała Agnieszka Orzeł, dyrektor Miejskiej Biblioteki w Mszanie Dolnej i radna powiatowa.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele trzech samorządów: Anna Pękała – burmistrz Mszany Dolnej, Bolesław Żaba – wójt gminy Mszana Dolna oraz Rafał Rusnak – wójt gminy Niedźwiedź. Przygotowanie finału koordynowały dyrektor ZSiP w Łostówce, Janina Flig oraz Dorota Mucha. Dla gości zagrał i zaśpiewał zespół regionalny „Mali Łostowianie”.

Fot. ZSiP w Łostówce

 

Zobacz również