Otwarcie stałej ekspozycji w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej

Otwarcie stałej ekspozycji w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej

W niedzielę 19 maja po rekonstrukcji historycznej bitwy limanowskiej na Jabłońcu o godz. 15 00 w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej otwarto nową wystawę stałą pod tytułem: „Polsko – słowackie braterstwo broni w bitwie limanowskiej 1914 roku.

O godz. 15 00 do siedziby Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej przybyli zaproszeni oficjalni goście z Polski i Słowacji oraz zwykli mieszkańcy miasta i regionu na otwarcie nowej interaktywnej wystawy. Jest to stała wystawa poświęcona bitwie pod Limanową. W jednej ze sal dworu Marsów odwzorowano pomieszczenie drewniano – ziemnego schronu bojowego, w którym umieszczono manekiny żołnierzy austriackich w mundurach, oryginalne eksponaty z okresu „Wielkiej Wojny” oraz urządzenia multimedialne, dzięki którym zwiedzający będą mogli pogłębić swoją wiedzę o operacji limanowsko – łapanowskiej jak i o I wojnie światowej. Wśród eksponatów, których większość to broń i militaria można zobaczyć także oryginalną popielnicę wykonaną z łuski pocisku artyleryjskiego. Popielnica ta przez lata była elementem wyposażenia dworu Marsów. Można zobaczyć także szklankę na alkohol, która należała do poległego na Jabłońcu pułkownika Othmara Muhra.

Przecięcia wstęgi i otwarcia ekspozycji dokonali burmistrz Miasta Limanowa Władysław Bieda, dyrektor Muzeum w Kieżmarku Erika Cintulová oraz dyrektor Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej Magdalena Urbaniec.

Po uroczystym otwarciu ekspozycji i zwiedzeniu jej przez gości odbył się wykład „Skład narodowościowy armii austro – węgierskiej na terenie Galicji w początkowym okresie wojny” który wygłosił dr Wacław Szczepanik z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Ekspozycja, która była opracowywana i przygotowywana od maja zeszłego roku została zrealizowana dzięki dofinansowaniu Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Związku Euroregion „Tatry” w ramach Programy Współpracy Trans granicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.

Tekst. Karol Wojtas

Zobacz również