Mszana Dolna. Instal świętował 50. urodziny

Mszana Dolna. Instal świętował 50. urodziny

Msza św. w kościele Bożego Miłosierdzia, uroczysta gala i festyn św. Antoniego. W taki sposób w czwartek 13 czerwca, w dniu patrona Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych świętował jubileusz 50-lecia.

Jubileuszowa gala, która zgromadziła nie tylko społeczność szkolną, emerytowanych pracowników, ale też i przedstawicieli lokalnych władz ze starostą, Mieczysławem Urygą i przedstawicielami kuratorium, była okazją do refleksji nad upływającym czasem i przypomnienia burzliwej historii szkoły. Jak podkreślał dyrektor Andrzej Dębski, niejednokrotnie ważyły się jej losy, ale upór i determinacja wielu osób, sprawiły, że szkoła przetrwała. Zmieniła się jej baza lokalowa, dydaktyczna i kierunki kształcenia, z małej, kilkuklasowej przyzakładowej placówki, stała się znaczącym punktem na mapie edukacyjnej regionu.  Obecnie w ZSTI uczy się  850 uczniów, a w nowym roku szkolnym planowane jest otwarcie 14 oddziałów klas pierwszych z kolejnymi dwie klasami nowatorskiego w skali kraju technikum spawalnictwa.

Niezwykle bogate jest też życie szkoły, o czym świadczą licznie organizowane wycieczki i projekty, w których bierze udział społeczność szkolna. Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych jest też otwarty na potrzeby lokalnej społeczności. Co roku organizowane są warsztaty dla uczniów gimnazjów, a w tym roku i szkół podstawowych, uczniowie ZSTI kilka razy w roku są honorowymi dawcami krwi, a także pracują jako wolontariusze, działa tu oddział Związku Strzeleckiego Strzelec. Nie sposób było oddać całego bogactwa życia szkoły na wystawie fotografii przygotowanej na tę okazję, dlatego powstała okolicznościowa monografia ZSTI „Pół wieku historii” i pamiątkowe pinsy.

W tym roku uroczysta Gala św. Antoniego, podczas której wręczane są sympatykom i przyjaciołom ZSTI Lilie św. Antoniego, miała wyjątkowy charakter. Wyróżnienie przyznawane jest od 2008 roku absolwentom  i osobom wspierającym szkołę w różnych dziedzinach jej działalności. Do tej pory Lilią, wykonywaną na specjalne zamówienie, wyróżniono już ponad 100 osób. W czwartek do grona laureatów Lilii dołączyli tegoroczni abiturienci: Katarzyna Jurdyga, Piotr Mrowca, Szymon Pustuła, Bartłomiej Orzeł, Anna Kubik oraz Bartłomiej Spyrka, który mimo iż nigdy nie był uczniem Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych, zawsze godnie go reprezentował jako muzyk Instal Bandu. Natomiast w gronie wyróżnionych przyjaciół szkoły znaleźli się w tym roku państwo Lucyna i Włodzimierz Węglarzowie, którzy otrzymali Lilię św. Antoniego w dowód uznania za przyjaźń i pomoc, jaką udzielają szkole oraz ks. Mateusz Korpak, były katecheta w ZSTI. Kapituła doceniła ogromny wkład ks. Mateusza w budowanie tożsamości szkoły. To on w 2013 roku pozyskał relikwie św. Antoniego, ufundował relikwiarz i uczestniczył w szkolnej pielgrzymce do Padwy, podczas  której na ręce dyrektora Andrzeja Dębskiego przekazano relikwie świętego, przywiezione następnie przez społeczność szkolną do Mszany Dolnej.

Święto szkoły to przede wszystkim święto uczniów, dlatego tradycyjnie już, jak co roku, odbył się festyn św. Antoniego. Rozegrano turniej klas o tytuł „Klasy z klasą”, odbył się także koncert 50-lecia. Z założycielem Instal Bandu, znanym w środowisku muzycznym i artystycznym liderem zespołu Gooroleska, pochodzącym z Olszówki absolwentem technikum budownictwa w ZSTI, Bogdanem Nawarą na scenie ZSTI spotkało się kilka pokoleń muzyków – absolwentów i uczniów piszących dalej muzyczną historię szkoły.

Źródło: ZST-I Mszana Dolna

Zobacz również