Mszana Dolna. Przemysław Paruszewski był gościem Miejskiej Biblioteki

Mszana Dolna. Przemysław Paruszewski był gościem Miejskiej Biblioteki

„Pisarz nie może pozwolić sobie na to, żeby w jego tekstach znalazły się przypadkowe słowa, dlatego za wszystko co napisałem, biorę całkowitą odpowiedzialność” – tak o swojej twórczości mówi Przemysław Paruszewski, który spotkał się z czytelnikami w Miejskiej Bibliotece w Mszanie Dolnej.

Poeta urodził się w roku 1970 w Kutnie. Przez 35 lat mieszkał w Żychlinie – miasteczku w centralnej Polsce. Do Mszany Dolnej przyjechał w 2005 roku – do pracy w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym. Początkowo zatrudniony był jako pedagog-terapeuta, później jako nauczyciel języka polskiego oraz WOS. Pisze, z przerwami, od 21 roku życia, choć, jak sam mówi, pierwszy wiersz napisał, mając 12 lat. Jest twórcą niekonwencjonalnym, awangardowym, eksperymentującym z formą. Od swojego czytelnika wymaga skupienia, zdolności poszukiwania drugiego dna oraz wychodzenia poza wszelkie ramy formalne i obyczajowe. 

Pierwszą powieść wydał w roku 2014 („Trzy litery” wyd. Novae Res). Potem założył własne wydawnictwo (Wydawnictwo Pokątne Jedna Sztuka). Wydał w nim sześć pozycji. W szufladzie czekają kolejne książki. Pisze prozę, poezję, etiudy literackie, dramaty. Jego ostatnim dziełem jest „Auschwitz” – dramat, na który składają się dwa akty i epilog. Uważa, że sztuka powinna poruszać i skłaniać do przemyśleń. „Daleki jestem od wychowywania kogokolwiek. Może dlatego, że na co dzień pracuję jako nauczyciel.”

źródło: Miejska Biblioteka w Mszanie Dolnej

Zobacz również