Limanowa. Już w niedzielę V Jarmark Historyczny

Limanowa. Już w niedzielę V Jarmark Historyczny

21 lipca 2019 r. (niedziela) Burmistrz Miasta Limanowa i Dyrektor Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej zapraszają na V edycję Jarmarku Historycznego św. Marii Magdaleny, który odbędzie się w Parku Miejskim w Limanowej.

Tegoroczny Jarmark nosi nazwę „Born in the PRL … w drodze do demokracji” i przeniesie uczestników w czasy szarych domów i ulic, opresyjnej polityki i wszechobecnej propagandy, cinkciarzy, bumelantów, badylarzy, bikiniarzy. Jednocześnie były to czasy doskonałej muzyki, oryginalnej sztuki, ciekawej rzeczywistości społecznej kształtującej specyficzne formy interakcji, a także niezwykłej kreatywności w każdej dziedzinie życia oraz tworzącej się wspólnoty obywatelskiej pod szyldem „Solidarność”. Dla niektórych będzie to sentymentalna podróż w przeszłość, dla innych natomiast okazja do poznania świata ich rodziców i dziadków.

Jarmark rozpocznie się tradycyjnie o godz. 12.00 grą miejską „Pan tu nie stał”, która odsłoni przed najmłodszymi uczestnikami imprezy tajemnice długich kolejek do sklepów i walki o towary.

O godz. 15.00  z limanowskiego rynku w kierunku parku wyruszy korowód rekonstruktorów i  zespołów regionalnych, prowadzony przez Dziecięco-Młodzieżową Orkiestrę Dętą Sanktuarium św. Floriana w Chorzowie, który po dotarciu do sceny oficjalnie zainauguruje Jarmark, przy wtórze wystrzału repliki XVIII w. armaty wiwatowej.

Następnie na scenie pojawi się Zespół Regionalny Spod Kicek z Mordarki, prezentujący spektakl obrzędowy „Zielone Świątki”.

O godz. 16.00 Grupy rekonstrukcyjne (SRH 1 Pułk Strzelców Podhalańskich AK, SRH 1 Pułk Strzelców Podhalańskich, GRH Gorlice 1915, Klub Historyczny im. 1 PSP AK SŁOPNICE, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział Nowy Sącz) przedstawią publiczności inscenizację: „ROZBICIE POWIATOWEGO URZĘDU BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO W LIMANOWEJ – KWIECIEŃ  1945”

Po tym wydarzeniu na scenie zostanie wygłoszony wykład mgr Przemysława Bukowca „Polska Policja Państwowa w latach 1918-1945”, a zaraz po nim uczestnicy będą mogli podziwiać pokaz zabytkowych samochodów z okresu PRL, które królowały na polskich drogach w latach 1945-1989 (i jeszcze trochę dłużej), zorganizowany przy współpracy z Youngtimer Nowy Sącz.

O 17.30 odbędzie się kolejna inscenizacja „Stan wojenny w Polsce 1981-1983” prezentująca rzeczywistość tego okresu, a także początki ruchu „Solidarność”.

0 18.00 nastąpi podsumowanie gry miejskiej „Pan tu nie stał”, a następnie wydarzenia przeniosą się na scenę gdzie o 18.30 wystąpi Sylwia Zelek prezentująca recital z największymi przebojami Anny German i Anny Jantar.

Gdy wybije na zegarach 19.30 scenę opanuje Projekt Volodia wykonujący koncert o charakterze spektaklu „Nowe brzmienie Włodzimierza Wysockiego”

Na zakończenie Jarmarku publiczność usłyszy „Historię Polskiego Rocka” – najlepsze utwory z lat 70. I 80. XX w. w wykonaniu duetu akustycznego Artur Kmiecik i Bożena Mazur-Kołek.

Zobacz również