Mszana Dolna. Ostatnie pożegnanie śp. Jana Kowalskiego

Mszana Dolna. Ostatnie pożegnanie śp. Jana Kowalskiego

W poniedziałek odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Jana Kowalskiego, wieloletniego wicedyrektora Zespołu Szkół nr 1 w Mszanie Dolnej. Zmarłego żegnała rodzina, przyjaciele, współpracownicy, przedstawiciele kół łowieckich oraz licznie zebrani mieszkańcy powiatów limanowskiego i nowotarskiego. Jan Kowalski zmarł 19 lipca po ciężkiej chorobie w wieku 68 lat.

Okręgową Radę Łowiecką Polskiego Związku Łowieckiego w Nowym Sączu reprezentował Tadeusz Kubacki. W uroczystościach wzięło udział 9 pocztów sztandarowych kół łowieckich, w tym myśliwi z koła „Grunwald”.

Z głębokim bólem i żalem żegnamy dziś człowieka szlachetnego, prawego, wychowawcę młodzieży, którego życiową pasją było myślistwo. Śmierć naszego kolegi okryła żałobą i głębokim smutkiem całą naszą myśliwską brać. Swym zaangażowaniem, wiedzą oraz poświęceniem w sprawy łowiectwa, pozostawił trwały ślad na kartach  historii naszego koła, zaś jako nasz delegat do Okręgowej Rady Łowieckiej również całego okręgu. Życie zawodowe śp. Jana związane było ze szkołą. Był nauczycielem, wychowawcą młodzieży. Zawsze pogodny, tryskający  humorem służył dobrą radą i wsparciem w razie potrzeby i tak samo było w naszym kole. Miałem tę niewątpliwą przyjemność być jego uczniem. Wtedy nie wiedzieliśmy jeszcze, że połączy nas wspólna pasja. Jednak nasze drogi  skrzyżowały się znów, kiedy miałem zaszczyt współpracować z kolegą Janem jako wieloletnim prezesem Koła Łowieckiego „Grunwald” w Mszanie Dolnej. Cenię sobie bardzo te niezapomniane chwile spędzone w łowisku oraz długie dyskusje dotyczące dalszego rozwoju naszego koła, które zapadły w mojej pamięci, jak on sam, na zawsze. Kolega Jan wśród  myśliwskiej braci wyróżniał się głęboką wiedzą w tematyce łowieckiej, przyrodniczej, a także umiłowaniem środowiska naturalnego i  przyrody ojczystej. Pośród kolegów myśliwych cieszył się autorytetem i szacunkiem, dając swoją postawą wzór do naśladowania. Jego dorobek został doceniony przez Kapitułę Odznaczeń Łowieckich, która wyróżniła kolegę  Srebrnym  Medalem Zasługi Łowieckiej – powiedział podczas uroczystości łowczy koła „Grunwald”, Andrzej Dorynek.

Była dyrektor Zespołu Szkół nr 1, Elżbieta Magierska, podsumowała zawodowe dokonania śp. Jana Kowalskiego.

To niestety nasza ostatnia rada pedagogiczna z udziałem wicedyrektora Zespołu Szkół nr 1 w Mszanie Dolnej pana Jana Kowalskiego. Ostatnia, ale jakże uroczysta i zarazem jakże trudna. Myślę, że dyrektor jest bardzo szczęśliwy, widząc nas tu wszystkich. Każdy z nas, pracowników, najpierw Zasadniczej Szkoły Leśnej, a potem Zespołu Szkół nr 1 w Mszanie Dolnej przez dłuższy lub krótszy czas spotykał się z panem Janem w murach naszej szkoły, szkoły położonej tak niedaleko stąd. Niedaleko tego Kościoła, niedaleko miejsca, gdzie śp. Jan Kowalski będzie spoczywał, szkoły położonej na trasie konduktu żałobnego. Choć już od kilku lat nie pracowaliśmy razem, to Jan Kowalski pozostał w naszej pamięci jako wzór wspaniałego dyrektora, pedagoga, wychowawcy, a nade wszystko prawdziwego przyjaciela – mówiła Elżbieta Magierska.

Jan Kowalski urodził się 27.08.1951 r. w Pisarzowej k. Limanowej. W 1969 r. ukończył Liceum Ogólnokształcące w Limanowej, a w 1972 r. – Studium Nauczycielskie w Nowym Sączu na kierunku fizyka z matematyką. W 1986 r. uzyskał tytuł magistra w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. KEN w Krakowie na Wydziale Matematyczno – Fizyczno – Technicznym. W latach 1972 – 1987  był nauczycielem elektrotechniki i fizyki w Przyzakładowej Zasadniczej Szkole Zawodowej w Mszanie Dolnej. Od 1987 r. do 1994 r. pełnił funkcję kierownika praktycznej nauki zawodu w Zasadniczej Szkole Zawodowej, a następnie wicedyrektora Zespołu Szkół nr 1 w Mszanie Dolnej. 1 maja 2006 r. przeszedł na zasłużoną emeryturę. W roku 1979 uzyskał  za  osiągnięcia w pracy dydaktyczno – wychowawczej nagrodę Ministra Oświaty i Wychowania, a w 2002 r. został odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej. W tym roku otrzymał również nagrodę Starosty Powiatu Limanowskiego za wkład na rzecz kształcenia młodego pokolenia. W 2005 r. został z kolei odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Fot. Józef Kowalczyk

Zobacz również