Region. Piraci drogowi, miejcie się na baczności. Policyjne BMW rusza do akcji

Region. Piraci drogowi, miejcie się na baczności. Policyjne BMW rusza do akcji

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, limanowska policja ma otrzymać na stałe nieoznakowany radiowóz marki BMW. Będzie on patrolował m.in drogę krajowa nr 28. W miniony piątek policjanci korzystający z tego samochodu ukarali kilkunastu kierowców, którzy naruszyli przepisy o ruchu drogowym.

12 lipca w KWP w Krakowie podjęto decyzję o powołaniu Wojewódzkiego Nieetatowego Zespołu  ds. Przeciwdziałania Niebezpiecznym Zachowaniom na Drogach pod nazwą „Speed”. To pokłosie efektywnych działań warszawskiej grupy „Speed”. Zgodnie z intencją Komendy Głównej Policji takie grupy powstają teraz także w innych województwach.

Do tej grupy oddelegowano około 50 funkcjonariuszy. Nie są to tylko policjanci „drogówki”, którzy mają specjalistyczne przeszkolenie z obsługi wideorejestratorów i ręcznych mierników prędkości. W skład zespołu wchodzą również funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego oraz do walki z cyberprzestępczością KWP w Krakowie.

Mundurowi z grupy SPEED będą kierowani na akcje w miejsca, gdzie najczęściej dochodzi ro rażącego łamania przepisów ruchu drogowego lub w miejsca organizacji nielegalnych wyścigów ulicznych.

Do zadań zespołu będzie należało, m.in.: ujawnianie kierujących, którzy będą dopuszczali się agresywnych zachowań na drodze, a to nie tylko  przekraczanie dopuszczalnej prędkości, ale i nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niewłaściwe wyprzedzanie i inne niebezpieczne zachowania.

Istotne dla pracy tej grupy będzie także monitorowanie i analiza umieszczonych nagrań w Internecie obrazujących pirackie wyczyny, czy zbieranie informacji o nielegalnych wyścigach. Grupa współpracować będzie  z innymi  podmiotami (np. realizującymi miejski monitoring)  w zakresie pozyskiwania i wymiany przydatnych informacji.  Na tej podstawie oraz na podstawie analiz stanu bezpieczeństwa, Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa czy innych danych planowane będą poszczególne działania.

Podczas działań drogowych zespół SPEED  będzie wykorzystywać nie tylko ręczne laserowe mierniki prędkości z rejestracją obrazu czy pojazdy wyposażone w videorejestratory, ale również najnowsze  radiowozy oznakowane BMW 320i xDrive i  nieoznakowane BMW 330i xDrive Gran Turismo (wyposażone w videorejestratory).

źródło: KWP w Krakowie

Zobacz również