Glisne. Oddano hołd żołnierzom por. Jana Stachury „Adama” i Placówki „Witolda”

Glisne. Oddano hołd żołnierzom por. Jana Stachury „Adama” i Placówki „Witolda”

Uroczystości religijno-patriotyczne w Glisnem odbyły się już po raz 28. Jak co roku zgromadziły przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, rodziny kombatantów, mieszkańców Glisnego i okolicznych miejscowości, a także wielu gości.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w intencji poległych i zmarłych żołnierzy Armii Krajowej z Oddziału Partyzanckiego por. Jana Stachury „Adama” i Placówki „Witolda”. Odprawił ją w kościele parafialnym ks. infułat Jakub Gil. Homilię wygłosił ks. ppor. Jan Zając z Młodzieżowego Ośrodka Rekolekcyjno-Rekreacyjnego na Śnieżnicy. Następnie odczytano Apel Pamięci, a delegacje parlamentarzystów i samorządowców złożyły wiązanki kwiatów. Święto partyzanckie w Glisnem objął patronatem Instytut Pamięci Narodowej. Reprezentował go Jakub Ryba, który odczytał zebranym list dr. hab. Filipa Musiała.

 – W święto Wojska Polskiego mamy szczególne prawo mówić o tym wprost: zatrzymaliśmy totalitarną ekspansję. Demokratyczna Europa, jaką znamy, częścią której chcemy pozostać, ocalała wówczas dzięki męstwu polskich serc. I choć 19 lat później przyszło nam zapłacić wysoką cenę, dziś wiemy, że tamto poświęcenie nie poszło na marne – napisał dyrektor krakowskiego Oddziału IPN.

W uroczystości wzięli udział chórzyści z parafii pw. Św. Michała w Mszanie Dolnej, orkiestra dęta „Echo Gór” z Kasinki Małej, poczty sztandarowe OSP gminy i Szkoły Podstawowej w Glisnem. Flagę na masz wciągnęli w tym roku druhowie z OSP Glisne – Mieczysław Kaczor, Krzysztof Sater i Jerzy Lach. Ostatnim punktem święta było spotkanie przy partyzanckiej grochówce.

źródło: Rektorat pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Glisnem, Oddział IPN w Krakowie

fot. Justyna Lach

Zobacz również