Poręba Wielka. Członkowie Związku Podhalan szukają środków na dokończenie inwestycji

Poręba Wielka. Członkowie Związku Podhalan szukają środków na dokończenie inwestycji

Około miliona złotych potrzebuje Gorczański Oddział Związku Podhalan w Niedźwiedziu na dokończenie budowy Centrum Informacji Turystycznej i Promocji Rekreacji w Regionie Zagórzan. Ma ono pełnić funkcję ośrodka życia kulturalnego i społecznego.

Kilka lat temu ówczesny wójt Janusz Potaczek za zgodą radnych przekazał Związkowi w dzierżawę na 30 lat działkę liczącą 18 arów. Gmina za każdy rok dzierżawy pobiera symboliczną złotówkę. Obecnie stoi tam budynek w stanie surowym, ale brakuje funduszy na jego dokończenie. Z problemami finansowymi inicjatorzy budowy borykali się od początku. Udało im się jednak pozyskać 200 tys. zł z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 za pośrednictwem Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Piękna Ziemia Gorczańska”. Część robót budowlanych członkowie Związku Podhalan wykonali sami, aby obniżyć koszty. Jednak teraz stanęli przed o wiele większym wyzwaniem. Obecny wójt gminy Niedźwiedź – Rafał Rusnak zapewnia, że popiera inicjatywę, ale gmina nie może bezpośrednio pomagać organizacjom pozarządowym. Stowarzyszenie może natomiast przystąpić do konkursu ofert.

Janusz Potaczek, radny powiatu limanowskiego i były wójt Niedźwiedzia zapowiada, że będzie się zwracał o pomoc do prezydenta Andrzeja Dudy. Uważa też, że trzeba szukać wsparcia u ministra kultury, marszałka województwa małopolskiego, a także władz powiatu limanowskiego.  

Hubert Rapciak, radny gminy i wiceprezes Oddziału Związku Podhalan w Niedźwiedziu podkreśla, że budynek nie będzie nową siedzibą Związku, lecz ośrodkiem kultury, w którym m.in. będą odbywać się zajęcia dla dzieci i młodzieży, co jest to podstawą podtrzymania tradycji regionu.

źródło: „Gazeta Krakowska”

Zobacz również