Rabka-Zdrój. Dzień z kulturą Zagórzan

Rabka-Zdrój. Dzień z kulturą Zagórzan

Koło Gospodyń Wiejskich „Zagórzanki” z Kasiny Wielkiej, Młodzieżowy Gminny Zespół Regionalny z Niedźwiedzia, zespół „Dolina Mszanki” z Mszany Górnej, Kasinianie-Zagórzanie oraz rzemieślnicy ludowi prezentowali kulturę Zagórzan w ramach I Spotkania z kulturą Górali Zagórzańskich, zorganizowanego przez Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju.

Rabczańskie muzeum od początków swojej działalności bada, dokumentuje oraz zbiera eksponaty związane z kulturą Zagórzan. W ramach sobotniej imprezy odbyły się warsztaty plastyczne (malowanie na szkle, malowanie drewnianych ptaszków), wykłady dr Doroty Majerczyk oraz Wojciecha Śliwińskiego, a także występy zespołów regionalnych. Tajniki rzemiosła prezentowali Rafał Nowak – krawiec ludowy z Kasiny Wielkiej, prowadzący pracownię krawiecką „Góralski Szyk”, Józef Napora – kuśnierz z Poręby Wielkiej, Maria Łabuz z Łostówki, znana z misternie wyszywanych gorsetów oraz Stanisław Kościelniak z Olszówki – znany twórca ludowy i muzykant, który przygotował pokaz wyrobu gwiazdy kolędniczej.

Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich „Zagórzanki” z Kasiny Wielkiej zadbały o podniebienia uczestników wydarzenia.

Spotkanie zostało zrealizowane dzięki dofinansowaniu przez Narodowe Centrum Kultury w ramach priorytetu EtnoPolska 2019.

źródło: Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju

fot. KGW „Zagórzanki”, Natalia Klęsk, Aleksandra Traczyk, Zespół regionalny z gminy Niedźwiedź

Zobacz również