Limanowa. Podsumowano wystawę prac „Spod ręki Zagórzan”

Limanowa. Podsumowano wystawę prac „Spod ręki Zagórzan”

W Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej w Limanowej zakończyła się wystawa prac zagórzańskich rękodzielników, zrzeszonych w Stowarzyszeniu Rękodzielników „Zagórzańscy Pasjonaci”, przedstawicieli Koła Tradycji Ludowej z Raby Niżnej oraz mieszkańców Kasinki Małej.

Wśród prac znalazły się obrazy Józefy Potaczek oraz bibułkowe kwiaty wykonane przez Annę Kozak i Koło Tradycji Ludowej z Raby Niżnej. Anna Kozak prezentowała również koszyczki wykonane techniką origami, a Baby z Raby – obrazy wypalane na desce oraz przedmioty codziennego użytku, ozdobione metodą decoupage’u, ozdoby świąteczne wydziergane na szydełku, szopki z piernika, baranki wielkanocne z ciasta, a także magnesy w kształcie zwierząt i kwiatów z beskidzkich łąk. Gospodynie z Raby Niżnej zaproponowały zegary, których cyferblaty i tło wypalono w misterne wzory. Małgorzata Kotarba przygotowała na wystawę  gorsety wyszyte w zagórzańskie wzory oraz torebki z motywami regionalnymi. Szymon Skolarus wykonał figurki i ozdoby z modeliny, a Agnieszka Kozak – Stożek i Zofia Filipiak – obrazki, przedmioty codziennego użytku, biżuterię oraz kwiaty z krepiny. Z kolei Elżbieta Ząbczyńska wykonała koszyczki i ozdoby z papierowej wikliny, łapacze snów, koronkowe serwety oraz maskotki. Katarzyna Ząbczyńska przygotowała kolorowe wianki oraz kwiaty i maskotki, a Józef Kościelniak prezentował rzeźbę wykonaną techniką korzenioplastyki.

W podsumowaniu wystawy wzięli udział przedstawiciele powiatu limanowskiego i gminy Mszana Dolna oraz lokalni twórcy. Samorządowcy podkreślili ogromną rolę, jaką w dzisiejszych czasach pełni rękodzieło oraz kultywowanie tradycji regionalnych. Podziękowali zagórzańskim twórcom za ich pracę i zaangażowanie

źródło: Urząd Gminy Mszana Dolna/Magda Polańska

Zobacz również