Słopnice. Panie z kół gospodyń wiejskich na wspólnej biesiadzie. Musimy doceniać pracowitość kobiet – mówią organizatorki

Słopnice. Panie z kół gospodyń wiejskich na wspólnej biesiadzie. Musimy doceniać pracowitość kobiet – mówią organizatorki

Ponad 200 pań, reprezentujących 36 kół gospodyń wiejskich z powiatu limanowskiego wzięło udział w pierwszej biesiadzie, zorganizowanej przez przewodniczącą Rady Powiatu, Ewę Filipiak oraz wicestarostę Agatę Ziębę. Celem uroczystości było wyrażenie wdzięczności za zaangażowanie, pracowitość i wkład w kulturalne życie naszego regionu.

Pomysł na biesiadę ma długą genezę i wynika z obserwacji, jaką prowadzę od kilku lat. Koła gospodyń wiejskich wykorzystywane są do organizacji wielu uroczystości, ale mam wrażenie, że wciąż za mało się je docenia. Tymczasem panie poświęcają prywatny czas, a nierzadko współfinansują to, co później pojawia się na pięknie udekorowanych stołach. Działalność kół gospodyń wiejskich nie ogranicza się do przygotowywania potraw i obsługi uczestników różnych wydarzeń. Najważniejsze jest bowiem kultywowanie tradycji. Koła gospodyń zrzeszają obecnie kilkaset kobiet z terenu powiatu i ciągle się rozrastają. Nie planują jednak wspólnych działań. Postanowiłam więc stworzyć platformę porozumienia, umożliwić im kontakt, pomóc w pozyskiwaniu środków zewnętrznych. Znalazło się wielu ludzi dobrej woli, którzy wsparli tę inicjatywę – opowiada Ewa Filipiak.

Być może w przyszłości biesiada przerodzi się w konferencję o randze powiatowej.

Nasze zaproszenie spotkało się z radosnym odzewem. Było to spotkanie międzypokoleniowe. Widziałyśmy zadowolenie na twarzach naszych gości, tym bardziej, że obsługą zajmowali się zaprzyjaźnieni strażacy z Łukowicy i Słopnic – dodaje przewodnicząca Rady Powiatu.

Gospodynie wyjątkowo nie musiały nic przygotowywać. Był to dla nich czas relaksu i swobodnych rozmów w miłej atmosferze. Jak zwykle, panie pięknie prezentowały się w strojach, które są znakiem rozpoznawczym każdego koła. W kołach gospodyń skupiają się wartości takie jak kultywowanie tradycji, pracowitość, bezinteresowność, bogactwo doświadczenia.  Zrobimy wszystko, aby takie spotkania były cykliczne – deklaruje wicestarosta Agata Zięba.

Organizację wydarzenia wsparł diecezjalny duszpasterz kobiet ks. Piotr Cebula, a także radni powiatowi Beata Krzyściak, Józef Pietrzak, Dorota Stanisławczyk i Grzegorz Wójcik.

fot. organizatorzy

Zobacz również