Tymbark. Ćwiczenia obrony cywilnej

Tymbark. Ćwiczenia obrony cywilnej

W dziewięciu placówkach oświatowych na terenie gminy Tymbark w dniu 24 września 2019r w ramach realizacji zadań obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego przeprowadzono próbne ewakuacje uczniów i przedszkolaków. W ewakuacjach udział również wzięli wychowawcy i personel poszczególnych szkół i przedszkoli. Łączna liczba ewakuowanych osób wynosiła ponad 1120 osób. Czas trwania ewakuacji wynosił od 2 do 3 minut.

Przebieg próbnych ewakuacji oceniali: asp. Sylwester Sienkiewicz  z Komisariatu Policji w Tymbarku, komendant oddziału  gminnego straży pożarnych druh Zbigniew Kaptur, druh Marcin Mrózek z OSP Tymbark  oraz inspektor ds. obronnych, obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego Urzędu Gminy w Tymbarku Robert Nowak.

Akcjami w placówkach oświatowych kierowali osobiście dyrektorzy tych placówek.

    Przedstawiciele Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego omówili  zasady postępowania w przypadku pożaru i innych nadzwyczajnych zagrożeń w tym czadu. Bardzo wysoko oceniono przebieg ewakuacji we wszystkich placówkach oświatowych w tym zaangażowanie dzieci oraz  młodzieży. Świadczy to o przywiązywaniu dużej uwagi do problematyki bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego przez dyrekcję wszystkich placówek oświatowych na terenie gminy Tymbark. Na szczególne wyróżnienie  zasługują dzieci ze Szkoły Podstawowej w Tymbarku i najmłodsze przedszkolaki.

– tego typu ćwiczenia z zakresu obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego realizowane są w gminie Tymbark każdego roku we wszystkich placówkach oświatowych – mówi druh Zbigniew Kaptur, komendant oddziału gminnego ZOSP RP w Tymbarku.

   Młodzież z powagą, zrozumieniem i dużym zaangażowaniem podchodzi do próbnych ewakuacji. Wszyscy uczestnicy tego typu ćwiczeń zdają sobie sprawę, że opanowanie przyjętych procedur spowoduje w przypadku zagrożenia minimalizację strat , sprawne opuszczenie pomieszczeń oraz prawidłowy przebieg akcji ratowniczej  – kończy druh Zbigniew Kaptur.

Zobacz również