Tymbark. Odsłonięto tablicę pamiątkową kpt. Tadeusza Paolone

Tymbark. Odsłonięto tablicę pamiątkową  kpt. Tadeusza Paolone

Na froncie ściany Biblioteki Publicznej w Tymbarku odsłonięto tablicę pamiątkową kpt. Tadeusza Paolone. Honorowym gościem tego wydarzenia była Zofia Posmysz, która tymbarskiej instytucji przekazała kopię medalika „Chrystus Oświęcimski”. Otrzymała go od kpt. Tadeusza Paolone, kiedy razem przebywali w Auschwitz.

Uroczystości rozpoczęto mszą świętą w kościele parafialnym w Tymbarku w intencji poległych i pomordowanych mieszkańców Gminy Tymbark w czasie II wojny światowej. Udział w nich wzięły władze samorządowe gminy, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, a także mieszkańcy gminy.

W dalszej części uroczystości z udziałem Leszka Szustera – dyrektora Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, Marii Anny Potockiej – dyrektora Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, Falka Altenbergera – przedstawiciela Fundacji Konrada Adenauera w Polsce oraz gościa honorowego Zofii Posmysz – więźniarki niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz, dokonano odsłonięcia na froncie ściany biblioteki Tablicy Pamięci kpt. Tadeusza Paolone.

Wyjątkowym i poruszającym momentem tego historycznego wydarzenia było wręczenie Ewie Skrzekut przez Zofię Posmysz kopii medalika „Chrystus Oświęcimski”, który otrzymała od kpt. Tadeusza Paolone w Auschwitz. Medalik będzie miał szczególne miejsce w Izbie Pamięci Narodowej, Gminnej Biblioteki Publicznej w Tymbarku. Wykonanie kopii medalika było możliwe dzięki pomocy Leszka Szustera, dyrektora Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.

Źródło: UG Tymbark

Fot. Roland Mielnicki

Zobacz również