XI Spacer Historyczny po Limanowej: „Szlakiem pamięci ofiar II Wojny Światowej”

XI Spacer Historyczny po Limanowej: „Szlakiem pamięci ofiar II Wojny Światowej”

Już w najbliższą sobotę 14 września odbędzie się XI Spacer Historyczny po Limanowej pod tytułem: „Szlakiem pamięci ofiar II Wojny Światowej”. Spacer rozpocznie się o godzinie 15.00 pod pomnikiem Józefa Marka przed wejściem do Starostwa a poprowadzi go Karol Wojtas.

W tym roku obchodzimy 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Z tej okazji „XI Spacer Historyczny po Limanowej” będzie nawiązywał do tragicznych wydarzeń sprzed 80 laty. 1 września 1939 roku hitlerowskie Niemcy napadły na Polskę. W naszym regionie od południa na tereny II Rzeczpospolitej wkroczyły z terenów Słowacji dywizje Wehrmachtu, ale także oddziały wojsk słowackich. Limanowa oraz Ziemia Limanowska z wojną zetknęła się już w godzinach porannych 1 września 1939 roku. W całej słychać było odległe odgłosy walk dochodzące z południa i zachodu. Toczyła się, bowiem tam tak zwana „bitwa graniczna” (1 – 5 września 1939 r.). Mieszkańcy od razu zorientowali się, że to wojna a nie kolejne ćwiczenia. 3 września władze miasta i powiatu wraz ze swymi urzędami ewakuowały się na wschód Polski. Z Limanowej wyjechał burmistrz Tomasz Bieda oraz starosta limanowski dr Stanisław Alojzy Nowak. Oprócz władz za namową pewnych osób ewakuowali się także znaczniejsi mieszkańcy miasta w tym proboszcz limanowski ks. prałat Kazimierz Łazarski. W Limanowej zapanował chaos i bałagan wraz z władzami zniknęła z miasta Policja Państwowa, poczta nie działała i tylko jeszcze w miarę normalnie funkcjonowała kolej. Do miasta przybyły rzesze uciekinierów z okolicznych wsi i miasteczek. Część samych mieszkańców Limanowej uciekła przed frontem na wschód między innymi w okolice Lwowa i Stanisławowa.

Teren powiatu limanowskiego znalazł się pasie działań niemieckiej XIV armii dowodzonej przez generała Wilhelma Lista. 3 września wojska niemieckie weszły do Mszany Dolnej. 4 września do Limanowej wycofał się osłabiony walką drugi batalion 1 Pułku Strzelców Podhalańskich. Na wzgórzu Lipowe mieszkańcy miasta i kompania saperów 1 PSP stawiali umocnienia polowe i zapory przeciwczołgowe. Niestety nie spełniły one swych zadań. W następnych godzinach oddziały Wojska Polskiego z powodu pogorszenia się sytuacji na froncie wycofały się z Limanowej do Nowego Sącza. Także 4 września w nieodległej od Limanowej Kasinie Wielkiej toczyły się ciężkie walki pomiędzy oddziałami niemieckimi a 10 Brygadą Kawalerii Pancerno – Zmotoryzowanej pod dowództwem pułkownika Stanisława Maczka. Polacy zniszczyli tam kilka niemieckich czołgów i pojazdów pancernych, sami tracąc dwa czołgi Vickers i kilka tankietek.

Niemcy do Limanowej wkroczyli 6 września były to pierwsze oddziały, które później udały się w kierunku Nowego Sącza. Kolejne oddziały w następnych godzinach tego dnia wchodziły do miasta. Od tego dnia zaczęła się okupacja niemiecka miasta, która trwała do 19 stycznia 1945 roku.

Podczas kolejnego spaceru uczestnicy dowiedzą się między innymi jak wyglądała sytuacja w Limanowej w pierwszych miesiącach okupacji, ale także dowiedzą się o zbrodniach Wehrmachtu dokonanych na Ziemi Limanowskiej we wrześniu 1939 roku. Podczas spaceru uczestnicy zobaczą miejsca, w których Niemcy zamordowali podczas okupacji mieszkańców miasta oraz budynki, w których stacjonowały niemieckie oddziały i niemiecka żandarmeria. Jednym z punktów na trasie będzie cmentarz parafialny gdzie spoczywają mieszkańcy miasta ofiary II wojny światowej z lat 1939 – 1945.

Spacer odbędzie się bez względu na warunki atmosferyczne.

XI Spacer Historyczny po Limanowej „Szlakiem pamięci ofiar II wojny światowej”

Sobota 14 września 2019 r. godz. 15 00

Miejsce zbiórki i start spaceru: pod pomnikiem Józefa Marka przy Starostwie

Spacer poprowadzi: Karol Wojtas

Zobacz również