Mszana Dolna. Czytelnicy pytają o wieżę widokową na górze Lubogoszcz

Mszana Dolna. Czytelnicy pytają o wieżę widokową na górze Lubogoszcz

Wieża widokowa na górze Lubogoszcz? Czemu nie. Jednak, aby powstała, nie wystarczą dobre chęci. Potrzebne są konkretne działania ze strony samorządu i oczywiście pieniądze. Koszt wybudowania takiej wieży widokowej w zależności od konstrukcji wyniesie sporo ponad 400 tys. zł.

O budowę wieży na górze Lubogoszcz zapytał nas jeden z czytelników, który dopytuje o możliwość jej powstania. Na chwilę obecną nie mamy dobrych wiadomości. Budową nie są zainteresowane zagórzańskie samorządy, a to jest konieczny warunek, aby taką wieżę widokową można było wybudować.

Głośno o budowie wieży widokowej na górze Lubogoszcz zrobiło się w 2017 roku. Wydawało się, że od pomysłu do realizacji przedsięwzięcia jest zaledwie niewielki krok. Miasto Mszana Dolna w 2018r. wykupiło 4-arową działkę od jednego z rolników z Kasinki Małej. Działka ta leży tuż przy szlaku zielonym, w niewielkiej odległości od szczytu góry Lubogoszcz. Jest ona położona na terenie gminy Mszana Dolna.

Poprzedni burmistrz miasta Józef Kowalczyk (nomen omen zapalony turysta) miał nadzieję, że wspólnie z gminą uda się podzielić kosztami i wybudować wieżę. Pojawiła się koncepcja, że pieniądze na ten cel uda się pozyskać ze środków stowarzyszenia LGD Piękna Ziemia Gorczańska.

Wydawało się, że sprawę uda się dopiąć, ale gmina tematem się nie zainteresowała, a środki z LGD zamiast na budowę wieży przeznaczono na plac zabaw przy ul. J. Marka w Mszanie.

Anna Pękała, burmistrz Mszany Dolnej pytana przez nas na spotkaniu z mieszkańcami, które miało miejsce w czerwcu czy byłaby za budową wieży na górze Lubogoszcz, odpowiedziała, że nie.

Jej zdaniem ruch turystyczny w tym rejonie nie zwiększy się poprzez budowę wieży na górze Lubogoszcz.

Temat utknął w martwym punkcie i wydaje się, że na górze Lubogoszcz w najbliższych latach nie ma nadziei na powstanie wieży widokowej podobnej do tych jakie są w Gorcach czy chociażby na Mogielicy czy górze Jaworz. 

Zobacz również