Mszana Dolna. Rozstrzygnięto konkurs upamiętniający ks. kan. Józefa Jamroza

Mszana Dolna. Rozstrzygnięto konkurs upamiętniający ks. kan. Józefa Jamroza

W Miejskim Ośrodku Kultury w Mszanie Dolnej ogłoszono wyniki XVII Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego i Literackiego imienia ks. kan. Józefa Jamroza, Kapłana – Męczennika „O autentyczną wiarę” i „O ludzkie serce człowieka”.

Prace konkursowe nadesłane były w formie wierszy, opowiadań oraz obrazów. Poruszały tematykę religijną, upamiętniały patrona konkursu ks. kan. Józefa Jamroza.

Barbara Stożek, mszańska poetka, opowiedziała zebranym gościom o patronie konkursu.  Z kolei Anna Lenart z Rabki-Zdroju wraz z dwiema artystkami przedstawiła krótki spektakl.

Główna organizatorka wydarzenia, Władysława Anna Jamróz, wręczyła nagrody zwycięzcom konkursu.

Na konkurs przysłano 1250 utworów. Wzięły w nim udział również osoby spoza kraju m.in. z USA, Hiszpanii, Włoch. Konkurs odbywał się w trzech kategoriach wiekowych: dzieci, młodzież i dorośli.

W kategorii „Poezja” I nagrodę specjalną otrzymali: ks. prof. Bronisław Jakubiec z USA, ks. prof. Józef Pyrek z Krakowa oraz ks. Kazimierz Piwowarczyk z Regulic. I nagrodę zdobyli Agnieszka Aleksandra Archicińska z Warszawy, Bogumił Wtorkiewicz z Kielc oraz prof. Kazimierz Surzyn z Makowa Podhalańskiego. II nagrodę otrzymali Leokadia Baran z Krakowa oraz Janina Ożóg z Krakowa. III nagrodę otrzymali Maria Piniańska z Nowego Sącza, Violetta Rachwał z Wadowic oraz Teresa Kopczyńska z Niemiec.

Wyróżnienia specjalne zdobyli Antoni Bosak z USA, Barbara Stożek z Mszany Dolnej, Jolanta Maria Grotte z Warszawy, Michał Janusz Z Lublińca, Tadeusz Puzia z Jasienia, Zbigniew Edmund Połoniewicz z Ostródy, Robert Piszcz z Nowego Targu, Andrzej Sikorski z Poznania, Tomasz Piotr Krawczuk, Ewa Janiszewska z Częstochowy, Marianna Machlawska z Krakowa, Joachim Mielke z Zakrzewa, Irena Molenda z Dąbrowy Górniczej, Krystyna Igras z Pokrówki, Czesława Chaczko z Jawora oraz Jarosław Strybe z Jastrzębia-Zdroju.

Wyróżnienia otrzymali Małgorzata Gąsiorek z Gilawic, Maria Trzupek z Rupniowa, Helena Kania z Kasinki Małej, Lech Franczak z Płocka, Marek Kubiak z Olkusza, Zdzisława Karoń z Olkusza, Krystyna Korejwo z Olszyna, Bożena Jolanta Bąk z Poznania, Anna Bogucka z Zakopanego, Anna Nazar z Chełma, Gustawa Anna Sowa z Torunia, Teresa Przybyszewska z Gostkowa, Julianna Syska z Gostynina, Helena Kuffel z Bydgoszczy, Urszula Omylińska z Bielska-Białej, Stanisław Romaniuk z Parczewa, Helena Maria Stasio z Wałbrzycha, Leszek Jan Rogalski z Olsztyna, Bogumiła Latusek z Proszki, Mirosława Wencel ze Środy Wielkopolskiej, Tymona Orlicka z Warszawy, Katarzyna Barczyk z Bełżyc, Jolanta Kowalska z Krakowa, Zbigniew Broński z Krosna, Mariusz Milski, Ernest Knuroski, Jerzy Chorzewski z Żędowa, Marian Eugeniusz Przewoźniak ze Świnoujścia, Teresa Saj z Kolbuszowej, Elżbieta Żabińska z Częstochowy oraz Marek Żabiński z Częstochowy.

W kategorii „Poezja gwarowa” nagrodzeni zostali Barbara Stożek z Mszany Dolnej, Anna Lenart z Rabki Zdrój, Anna Walu-Sikoń z USA, Zofia Raj-Mrozicka z Zakopanego, prof. Kazimierz Surzyn z Makowa Podhalańskiego oraz Zofia Papież z Rabki-Zdroju.

W kategorii „Wspomnienia” I nagrodę specjalną otrzymali Irena Piwowar z Bielska Podlaskiego, Janina Firlej z Męciny oraz prof. Kazimierz Surzyn z Makowa Podhalańskiego. II nagrodę zdobył Robert Piszcz z Nowego Targu.

W kategorii „Proza” I nagrodę specjalną otrzymała Bogumiła Czesława Olaniecka z Hiszpanii. I nagrodę zdobyli Zbigniew Broński z Krosna, Jolanta Maria Grotte  z Warszawy, Bogumił Wtorkiewicz z Kielc, prof. Kazimierz Surzyn z Makowa Podhalańskiego oraz Robert Piszcz z Nowego Targu. II nagrodę otrzymali Krystyna Korejwo z Olsztyna oraz Piotr Fałczyński z Ołoboku. III nagrodę dostała Helena Maria Stasio z Wałbrzycha.

Wyróżnienie specjalne otrzymała Urszula Wanda Góra z Czeladzi.

Wyróżnieni zostali Krystyna Leszkowicz z Kozienic oraz Wiktor Musiał z Lwówka.

W kategorii „Malarstwo” I nagrodę otrzymali Anna Bogucka z Zakopanego oraz Anna Wilanowska z Milanówka.  Wyróżniony został Emilian Wilanowski z Milanówka.

W kategorii „Grafika” I nagrodę specjalną otrzymał Bogumił Wtorkiewicz z Kielc.

W kategorii „Twórczość dzieci i młodzieży” I nagrodę otrzymała Wiktoria Ferrotti z Włoch, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Białobrzegach, uczennica Zespołu Szkół im. Ks. Prałata płk. Tadeusza Dłubacza w Birczy, uczennica Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Buczkowicach, uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bronisława Tokaja w Nieporęcie, uczniowie Zespołu Szkół im. Bronisława Markiewicza w Leszczawie Dolnej, uczennica Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Jastrzębiu-Zdroju, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Jaworznej, uczennica Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Orkana w Nowym Targu, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 im. Żołnierzy Armii Krajowej w Nowym Targu, uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych- Gminne Przedszkole w Jurkowie, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Sechnej, uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ujanowicach, uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Mszanie Dolnej, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Mszanie Dolnej oraz uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Stanisławowie.

– W imieniu władz miasta dziękujemy za przygotowanie konkursu. To już 17 lat pracy na rzecz promocji Mszany Dolnej – powiedział przewodniczący Rady Miejskiej, Janusz Matoga.

Zobacz również