Region. Odznaczenia dla działaczy z powiatu limanowskiego

Region. Odznaczenia dla działaczy z powiatu limanowskiego

Józef Wójtowicz ze Słopnic, Elżbieta Citak z Kamienicy oraz Bożena Gierczyk z Zasadnego zostali odznaczeni przez wicemarszałka Łukasza Smółkę za działalność na rzecz kultury. Uroczystość odbyła się podczas V Kongresu Kultury Regionów w Małopolskim Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu.

Józef Wójtowicz znalazł się w gronie czterech osób nagrodzonych Srebrną Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyżem Małopolski. Jest działaczem samorządowym i społecznym, a przede wszystkim popularyzatorem kultury ludowej. Od 1981 r. kieruje zespołem regionalnym „Słopniczanie”.

Honorowe Odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, otrzymały Elżbieta Citak z Kamienicy – kierownik zespołu regionalnego „Gorce” oraz Bożena Gierczyk z Zasadnego – kierownik dziecięcego zespołu „Zasadnioki”, działającego przy Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej.

– Kiedy otwierałam list, którego adresatem było Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu, zwróciłam uwagę na papier, który był wysokiej klasy. W trakcie czytania byłam bardzo zaskoczona, zarazem przeżywałam ogromną radość. Nigdy nie spodziewałam się takiego odznaczenia, tego, że ktoś mnie doceni w ten sposób. Kocham kulturę i cały folklor, żyję z tym na co dzień. Jest to dla mnie duże wyróżnienie – powiedziała w rozmowie z naszym portalem Elżbieta Citak.

V Kongres Kultury Regionów „Sacrum -profanum. Oś istnienia” zgromadził regionalistów, miłośników i twórców kultury. Tegoroczna edycja skupiała się wokół duchowego i świeckiego wymiaru ludzkiej egzystencji. Wykład inauguracyjny pt. „Oblicza ojczyzny” wygłosił prof. dr hab. Jerzy Bartmiński z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Wydarzenie objęli honorowym patronatem: marszałek Witold Kozłowski, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. dr hab. med. Wojciech Nowak oraz rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak.

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

fot. Agenda UMWM w Nowym Sączu, Elżbieta Citak

Zobacz również