Limanowa. Zapraszamy na obchody 90. rocznicy powstania Górskiej Szkoły Rolniczej w Łososinie Górnej

Limanowa. Zapraszamy na obchody 90. rocznicy powstania Górskiej Szkoły Rolniczej w Łososinie Górnej

W poniedziałek (25 listopada) odbędzie się jubileusz 90. rocznicy powstania Górskiej Szkoły Rolniczej w Łososinie Górnej. Organizatorzy wydarzenia zapraszają na to wydarzenie.

Górska Szkoła Rolnicza im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łososinie Górnej, założona została 19 stycznia 1929 r. przez inż. Jana Drożdża i odegrała w historii Limanowszczyzny i Małopolski rolę szczególną.

Powstała w czasach, kiedy biedny i zacofany gospodarczo region po latach wyniszczającej gospodarki zaborcy zaczął budzić się do życia.

Mimo tych niesprzyjających czasów w powiecie limanowskim wśród inteligencji i ludzi światłych rodzą się pod koniec XIX w. nowe idee, ważne w przyszłości dla Odrodzonej Polski. W 1874 r. Stanisław Mars zakłada w Stróży hodowlę czerwonego bydła polskiego, a bracia Tadeusz i Stefan Romerowie organizują w 1894 r. w Jodłowniku pierwszy włościański związek hodowlany, który stał się kolebką hodowli  bydła czerwonego dla całej Polski. Na powszechnych wystawach we Lwowie w 1894 r. i w Wiedniu 1913 r. krowy rasy polskiej z Jodłownika otrzymują najwyższe uznania i nagrody.

Na bazie tych tradycji powstała Górska Szkoła Rolnicza, która w okresie międzywojennym gościła wybitne osobistości z kraju i zagranicy. Odwiedzali ją: minister WRiOP Wacław Jędrzejewicz, wiceminister Józef Beck, wojewodowie krakowscy: Mikołaj Kwaśniewski, Piotr Małuszyński, Michał Gnoiński, profesorowie uniwersyteccy: Jan Włodek, Moczarski, Goriaczkowski, Rostafiński, Marchlewski i twórca nowej rasy- czerwonego polskiego bydła, prof. Dr Leopold Adametz.

Szkoła gościła wycieczkę profesorów z Anglii z najstarszej w świecie stacji doświadczalnej Rothamsted oraz wycieczkę z Ligi Narodów z Genewy, jak również premiera Belgii Balsa. Corocznie szkołę zwiedzało od 25-30 wycieczek szkół powszechnych, stowarzyszeń, kółek rolniczych itp.  Dzięki Górskiej Szkole Rolniczej powstała Spółdzielnia Mleczarska, zakłady przetwórstwa owoców w Tymbarku oraz nastąpił intensywny rozwój sadownictwa w obszarze małopolski.

W 1951 r. Górska Szkoła Rolnicza już jako Liceum Rolniczo- Hodowlane z Łososiny Górnej zostaje przeniesione do Limanowej, a w kolejności dalszego podziału tej placówki do Nawojowej, Marcinkowic i innych miejscowości, co równało się faktycznie z jej zlikwidowaniem.

Sympozjum naukowe w ramach 90. rocznicy powstania Górskiej Szkoły Rolniczej jest próbą reaktywacji tej placówki oświatowej, tak bardzo zasłużonej dla ekologicznego rolnictwa górskiego w Małopolsce, wzorowanej  na gospodarce krajów alpejskich. Konieczność przywrócenia tej placówki jest tym bardziej uzasadniona, gdyż oparta  była na modelu krajów alpejskich, gdzie nadal obserwujemy wzrost produkcji ekologicznej w górskich gospodarstwach rolnych, a siłą napędu tego jest dobra edukacja rolnicza ukierunkowana na wykorzystaniu walorów turystycznych gór i nie skażonej chemicznie gleby.

Przykładem tego jest placówka oświatowa Bio-Schule Schwand w Szwajcarii. Powstanie na bardzo wysokim poziomie placówki oświatowej w Małopolsce ukierunkowanej na produkcję ekologiczną z uwzględnieniem walorów krajobrazowych  gór jest koniecznością, aby rolnictwu ekologicznemu Małopolski nie zabrakło wykwalifikowanej kadry.

Szczegóły wyadrzenia znajdziecie na plakacie.

Zobacz również