Mszana Dolna. "Łatwo się obiecuje, trudniej dać świadectwo miłości do Ojczyzny i współobywateli" – mówił ks. Jerzy Raźny podczas obchodów Święta Niepodległości

Mszana Dolna. "Łatwo się obiecuje, trudniej dać świadectwo miłości do Ojczyzny i współobywateli"  – mówił ks. Jerzy Raźny podczas obchodów Święta Niepodległości

Miejsko-gminne obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości miały tradycyjny przebieg: odczytanie Apelu poległych i okolicznościowe przemówienia, złożenie wiązanek na grobach żołnierzy oraz uroczysta msza święta.

Tym razem przedstawiciele władz miasta i gminy Mszana Dolna oraz powiatu limanowskiego,  poczty sztandarowe szkół i instytucji, oddział Związku Strzeleckiego „Strzelec” oraz Orkiestra Dęta zgromadzili się nie na płycie rynku, lecz przez remizą OSP. Tam odbyła się ceremonia wciągnięcia flagi państwowej na maszt. Apel poległych odczytał ppor. Bogdan Schmidt, dowódca jednostki 2404 Związku Strzeleckiego „Strzelec” w Mszanie Dolnej. Młodzi Strzelcy złożyli uroczystą przysięgę. Okolicznościowe przemówienia wygłosili burmistrz Anna Pękała oraz wójt Bolesław Żaba.

Kolejną częścią obchodów był przemarsz na cmentarz parafialny i złożenie przez delegacje wiązanek na grobach żołnierzy poległych w I wojnie światowej oraz na pomniku ofiar hitleryzmu i stalinizmu.

Mszę św. w intencji Ojczyzny odprawiono w kościele pw. Św. Michała Archanioła. Przewodniczył jej ks. proboszcz Jerzy Raźny. Koncelebrowali ją ks. ppor. Jan Zając, ks. Franciszek Kołacz oraz ks. Szymon Wykupil.

W homilii ks. Jerzy Raźny zwrócił uwagę na obowiązki wobec małej i dużej ojczyzny, spoczywające na każdym obywatelu, a szczególnie na osobach sprawujących władzę.

Łatwo się obiecuje, łatwo składa się deklaracje, ale trzeba pamiętać o szacunku wobec drugiego człowieka, współobywatela. Tak buduje się dobro Ojczyzny. Należy uczyć się historii, z której możemy czerpać wiedzę i mądrość. Musimy pamiętać o tych, którzy potrafili dać świadectwo  miłości do Ojczyzny – mówił proboszcz parafii pw. Św. Michała Archanioła.

Po mszy św. pod przewodnictwem Franciszka Dziedziny i słuchaczy Zagórzańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wspólnie wykonano kilka piosenek żołnierskich, a następnie zabrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego” w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu”.

fot. Monika Antosz-Grodzicka, Natalia Chorągwicka, Bartosz Gocał

Zobacz również