Mszana Dolna. XIII Zagórzańskie Spotkania Chórów „Laudate Dominum” już za nami

Mszana Dolna. XIII Zagórzańskie Spotkania Chórów „Laudate Dominum” już za nami

Dużym zainteresowaniem publiczności cieszył się koncert chórów zorganizowany w kościele pw. Miłosierdzia Bożego. Już po raz 13. chóry z powiatu limanowskiego i nie tylko mogły śpiewem wielbić Boga i wymieniać się doświadczeniami. „Laudate Dominum” to dowód na to, że muzyka może połączyć osoby w różnym wieku, wykonujące różne zawody. Godni podziwu są również charyzmatyczni dyrygenci.

W festiwalu wzięły udział: chór „Oremus” z parafii pw. Św. Sebastiana w Niedźwiedziu, Chór Męski im. ks. Józefa Hajduka z parafii Św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej, Chór Parafialny przy parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Mszanie Górnej, Chór Mieszany „Canticum Iubilaeum” przy bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej,  Chór Parafialny przy parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Tymbarku, chór parafii Miłosierdzia Bożego w Mszanie Dolnej, chór „Gaudium” ze Skomielnej Białej, chór „Gospel” działający w Miejskim Ośrodku Kultury w Mszanie Dolnej oraz „BelCanto” z Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrej. W finale koncertu chóry „Gospel”, „Gaudium” i „BelCanto” wspólnie wykonały jeden z utworów przygotowanych podczas warsztatów, które we wrześniu w Mszanie Dolnej prowadził Colin Williams.

Warto przypomnieć, jak zrodziła się idea festiwalu.

– „Laudate Dominum” trzyma się mocno, ma już 13 lat. W 2007 r. była fantastyczna atmosfera dla szeroko rozumianej kultury, znakomicie układała się współpraca samorządu z obu parafiami, sąsiednimi gminami, dobry klimat dla takich pomysłów panował też w limanowskim starostwie. I właśnie w tamtym czasie, podczas jednego ze spotkań z ówczesnym proboszczem parafii św. Michała Archanioła, ks. Zdzisławem Balonem,  któryś z nas, a był jeszcze obecny wicestarosta Franciszek Dziedzina, rzucił hasło – a może by tak powołać do życia festiwal chórów w naszym mieście? I tak to się zaczęło. Już we wrześniu tego samego roku do kościoła św. Michała przyjechało 8 zespołów chóralnych. Honorowym patronem I Przeglądu „Laudate Dominum” został o. Bogdan Waliczek, wtedy przeor klasztoru na Jasnej Górze, z którym do Mszany Dolnej przyjechali też soliści z Jasnogórskiego Kwartetu – gwiazdy naszego koncertu. W kolejnych latach „Laudate Dominum” gościło naprzemiennie w obu naszych kościołach, a miłośnicy muzyki i śpiewu chóralnego mieli okazję posłuchać tak znakomitych zespołów jak choćby Chór Mieszany „Canticum Jubilaeum” z bazyliki MB Bolesnej z Limanowej pod batutą Marka Michalika, czy Chór Mariański z Krakowa, pod dyrekcją prof. Mariana Rybarskiego. Niezapomniane wrażenie pozostawił w słuchaczach koncert zespołu mnichów Opactwa Benedyktyńskiego w Tyńcu. Chciałbym bardzo, żeby ta inicjatywa rozwijała się i już na trwale wpisała się w kalendarz kulturalny naszego miasta – podsumowuje były burmistrz Tadeusz Filipiak, jeden z pomysłodawców przeglądu.

Tegoroczny festiwal został zorganizowany przez parafię pw. Miłosierdzia Bożego, Powiat Limanowski, Samorząd Miasta Mszana Dolna oraz Miejski Ośrodek Kultury w Mszanie Dolnej.

 

Zobacz również