Mszana Dolna. Przedświąteczne spotkanie kreatorów marki Gminy Mszana Dolna

Mszana Dolna. Przedświąteczne spotkanie kreatorów marki Gminy Mszana Dolna

Ostatnie w tym roku spotkanie kreatorów marki Gminy Mszana Dolna przebiegło w bardzo rodzinnej atmosferze. Poświęcone było praktycznym aspektom promocji, prezentacji i marketingu produktów lokalnych.

Na spotkaniu pojawił się ciekawy wykład Małgorzaty Wójtowicz – Wierzbickiej (etnografa) pn. „Potrawy tradycyjne w świetle badań terenowych  Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce – Zdroju”. Prelegentka zaprezentowała  m. in. wyniki badań terenowych prowadzonych w latach 70 – tych XX w. oraz w ciągu bieżącego roku na terenie zamieszkałym przez Zagórzan. Zwróciła uwagę na szereg tradycyjnych potraw i produktów, które z powodzeniem mogą wypełnić kartę zagórzańskiego menu, a także pretendować do ich rejestracji na listę produktów tradycyjnych.

Z kolei Anna Tobiasz z Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach przybliżyła zasady wprowadzania produktów do obrotu oraz ich wymaganego przepisami oznakowania.

W świat roślin, które można wykorzystać do przyozdobienia swojego otoczenia na Boże Narodzenie oraz florystycznych sztuczek wszystkich obecnych zabrała Anna Nowak z MODR.

Nie zabrakło również warsztatowej strony spotkania, Natalia Klęsk – konserwator, plastyk z rabczańskiego Muzeum przeprowadzała warsztaty robienia światów. Kreatorzy marki poznali także sposoby dekoracji wigilijnego stołu.

Kreatorzy marki Gminy Mszana Dolna zorganizowali mini – kiermasz bożonarodzeniowy, na którym wystawili swoje rękodzieło i wytwarzane w swoich gospodarstwach produkty spożywcze oraz zebrane w okolicznych borach owoce runa leśnego.

Uczestnicy spotkania zasiedli także wspólnie przy wigilijnym stole, gdzie kosztując tradycyjne potrawy wymieniali się swoimi spostrzeżeniami.

Wiadomo, że z pełnym żołądkiem pracuje się lepiej, ale te degustacje mają przede wszystkim aspekt dydaktyczny i testowy – podkreślają kreatorzy marki. – Rozkoszując się smakiem zagórzańskich potraw rozmawiamy na ich temat, wymieniamy się informacjami jak w poszczególnych regionach „Zagórzańskich Dziedzin” się je wykonywało i przy jakich okazjach je podawano; sprawdzamy też, czy mogą i będą smakowały naszym gościom. Nieustannie nasze zmysły i podejmowane działania na właściwe tory kieruje Olga Gałek, Wiceprezes Fundacji Miejsc i Ludzi Aktywnych, Animator ds. partnerstw. Podczas praktycznych prezentacji, zajęć, warsztatów zawsze zwraca uwagę na szczegóły, które mają znaczenie przy serwowaniu markowych produktów, poszukując wspólnie z producentami  metod i narzędzi trafnie docierających do potrzeb i kieszeni klientów.

Źródło: Gmina Mszana Dolna

Zobacz również