Mszana Dolna. Rewitalizacja – rozważania teoretyczne czy szansa na rozwój miasta?

Mszana Dolna. Rewitalizacja – rozważania teoretyczne czy szansa na rozwój miasta?

Miasto jest w trakcie opracowywania Gminnego Programu Rewitalizacji. Ma on wpłynąć na poprawę jakości życia mieszkańców, wyeliminowanie problemów społecznych, gospodarczych, środowiskowych, przestrzenno-funkcjonalnych i technicznych. Czy czysto teoretyczne rozważania mają szansę na realizację? Jaki jest faktyczny udział mieszkańców w tworzeniu programu? O przybliżenie tych kwestii poprosiliśmy Dawida Hoinkisa – kierownika Zespołu ds. Doradztwa i Rozwoju Małopolskiego Instytutu Samorządu Terytorialnego i Administracji.

Program musi być przede wszystkim zgodny z ustawą o rewitalizacji z 9 października 2015 r. Wsparcie w tym zakresie świadczą eksperci Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej – Małopolskiego Instytutu Samorządu Terytorialnego i Administracji, największej organizacji pozarządowej wspierającej rozwój samorządności w Polsce. Podstawą opracowania programu miało być szerokie zaangażowanie mieszkańców, przedstawicieli biznesu i organizacji pozarządowych.

Pierwszym etapem były prace analityczno-diagnostyczne, służące wyznaczeniu obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji. Opracowana została kompleksowa diagnoza sytuacji miasta. Przygotowano raport bazujący na danych statystycznych, ukazujący rozwój miasta w wymiarze dynamicznych (co pozwala na identyfikację trendów rozwojowych) i porównawczym (na tle innych podobnych jednostek oraz powiatu i regionu). Diagnoza obejmowała również przeprowadzenie sondażu społecznego wśród mieszkańców miasta Mszana Dolna, dotyczącego problemów, potrzeb i oczekiwań społecznych w kontekście planowanych działań rewitalizacyjnych. Badanie przeprowadzone zostało na przełomie lipca i sierpnia. Rozdystrybuowane zostały zarówno ankiety tradycyjne, jak i elektroniczne. W sumie, analizie poddane zostały 242 ankiety. Odbyły się też dwa warsztaty diagnostyczne. Spotkania odbyły się 1 i 2 sierpnia w Urzędzie Miasta Mszana Dolna. Program warsztatów obejmował: przedstawienie istoty, celów, zasad prowadzenia rewitalizacji, prezentację kluczowych wniosków z diagnozy statystyczno-przestrzennej, a przede wszystkim pracę warsztatową z mieszkańcami, mająca na celą wyznaczenie obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji (identyfikacja problemów społecznych, gospodarczych, środowiskowych, funkcjonalnych i infrastrukturalnych oraz potencjałów, nakreślenie wizji rozwoju miasta, w tym wskazanie przez mieszkańców obszarów o szczególnym znaczeniu dla zaspokojenia ich potrzeb) – relacjonuje Dawid Hoinkis.

Projekty uchwał zostały przedstawione na kolejnych spotkaniach z mieszkańcami. Frekwencja nie była jednak wysoka. W konsultacjach wzięło udział zaledwie kilkadziesiąt osób.

Projekty stosownych uchwał zostały przedstawione do konsultacji społecznych: Uchwała Rady Miejskiej w Mszanie Dolnej w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji dla Miasta Mszana Dolna oraz Uchwała Rady Miejskiej w Mszanie Dolnej w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji na terenie Miasta Mszana Dolna. Każda z uchwał była dyskutowana w ramach dedykowanych spotkań. Odbyły się one 27 i 29 sierpnia w Urzędzie Miasta Mszana Dolna. Jeden z nich miał formę warsztatu, a drugi debaty społecznej. Łącznie w warsztatach diagnostycznych i spotkaniach konsultacyjnych uczestniczyło kilkadziesiąt osób. Dzięki nim wprowadzone zostały drobne poprawki w regulaminie Komitetu Rewitalizacji. Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że zainteresowanie mogłoby być większe i na takie liczymy na kolejnych etapach prac – dodaje ekspert MISTiA.

Ostatecznie program ma zawierać wykaz przedsięwzięć, które wpłyną na poprawę jakości życia w mieście. Na jego podstawie samorząd będzie mógł w przyszłości ubiegać się o środki zewnętrzne. Realizacja programu zależeć też będzie od możliwości budżetowych.

– 25 września Rada Miejska w Mszanie podjęła stosowne uchwały: Uchwała Nr XIV/106/2019 Rady Miejskiej w Mszanie Dolnej z dnia 25 września 2019 r. w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji dla Miasta Mszana Dolna oraz Uchwała Nr XIV/107/2019 Rady Miejskiej w Mszanie Dolnej z dnia 25 września 2019 r. w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji na terenie Miasta Mszana Dolna. Dzięki temu możliwe było podjęcie w dniu 30 października kolejnej uchwały – o przystąpieniu do opracowania Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Mszana Dolna. W najbliższych miesiącach realizowane będą prace eksperckie oraz spotkania warsztatowe i konsultacyjne, które pomogą przygotować ten dokument. Program określi przedsięwzięcia, które pozwolą rozwiązać najpoważniejsze problemy miasta, w szczególności w sferze społecznej. Jego realizacja będzie zależała w szczególności od możliwości budżetowych miasta. Samo posiadanie programu uprawomocnia jednak samorząd lokalny do ubiegania się o środki zewnętrzne, w tym z regionalnego programu operacyjnego – podsumowuje Dawid Hoinkis.

29 listopada burmistrz Anna Pękała zarządzeniem, opublikowanym w Biuletynie Informacji Publicznej, powołała Komitet Rewitalizacji. W jego skład weszli głównie radni, dyrektorzy miejskich jednostek organizacyjnych oraz pracownicy Urzędu Miasta: 

Janina Flig – przedstawiciel Rady Miejskiej,

Agnieszka Sasal – przedstawiciel Rady Miejskiej,

Jacek Wardyński – przedstawiciel Rady Miejskiej,

Radosław Rusnarczyk – przedstawiciel Rady Miejskiej,

Leszek Rataj – przedstawiciel przedsiębiorców,

Bogumiła Cieżak – przedstawiciel jednostki organizacyjnej miasta,

Anna Górska – przedstawiciel jednostki organizacyjnej miasta,

Agnieszka Orzeł – przedstawiciel jednostki organizacyjnej miasta,

Izabela Cież – wskazana przez burmistrza miasta,

Piotr Armatys – wskazany przez burmistrza miasta,

Agnieszka Duda – wskazana przez burmistrza miasta,

Marek Panek – przedstawiciel mieszkańców,

Marcin Płonka – przedstawiciel mieszkańców,

Franciszek Dziedzina – przedstawiciel organizacji pozarządowych,

Agnieszka Józefiak – Lewandowska – przedstawiciel organizacji pozarządowych,

Jan Piekarczyk – przedstawiciel organizacji pozarządowych

Zobacz również


Fatal error: Uncaught ErrorException: md5_file(/home/klient.dhosting.pl/tv28/tv28.pl/public_html/wp-content/litespeed/css/cc02b44b0a4ab95191e8eb9c18a3fceb.css.tmp): failed to open stream: No such file or directory in /home/klient.dhosting.pl/tv28/tv28.pl/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php:140 Stack trace: #0 [internal function]: litespeed_exception_handler(2, 'md5_file(/home/...', '/home/klient.dh...', 140, Array) #1 /home/klient.dhosting.pl/tv28/tv28.pl/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php(140): md5_file('/home/klient.dh...') #2 /home/klient.dhosting.pl/tv28/tv28.pl/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(837): LiteSpeed\Optimizer->serve('https://tv28.pl...', 'css', true, Array) #3 /home/klient.dhosting.pl/tv28/tv28.pl/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(330): LiteSpeed\Optimize->_build_hash_url(Array) #4 /home/klient.dhosting.pl/tv28/tv28.pl/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/opti in /home/klient.dhosting.pl/tv28/tv28.pl/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php on line 140