Narodowe Czytanie – polska akcja społeczna propagująca rozwój czytelnictwa oraz znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie w kraju i za granicą.
Akcja zapoczątkowana została w 2012 roku z okazji 200-lecia Drugiej Wojny Polskiej i najazdu Napoleona na Rosję, podczas którego miał miejsce opisany w Panu Tadeuszu Adama Mickiewicza ostatni zajazd na Litwie. Akcję zorganizował wówczas prezydent Polski Bronisław Komorowski, a pomysłodawcą była Agnieszka Celeda, dyrektor Biura Kultura.
Rok później w akcji uczestniczyło już ponad 700 miejscowości w Polsce w tym również Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi. Emerytowany wieloletni dyrektor teatrów Wiktor Herzig wspólnie z żona Teresą- którzy są mieszkańcami Nowego Rybia wspólnie z Zygmuntem Koniecznym znanym kompozytorem ze Szczyrzyca, aktorami krakowskich teatrów przygotowali piękną teatralną scenerię „Zemsty” Aleksandra Fredry . W akcji wzięli udział mieszkańcy gminy Limanowa oraz 105- letni Szczepan Kocęba z Nowego Rybia, który czytał bez okularów „Zemstę”, a Jego gra na akordeonie była mistrzostwem „jak na swój wiek”- najstarszego wówczas mieszkańca Ziemi Limanowskiej.
Tak więc nasza biblioteka co roku uczestniczy w tej pięknej Ogólnopolskiej Akcji Narodowego Czytania . Tak było również podczas tegorocznej odsłony akcji. Pan Prezydent Andrzeja Duda i Agaty Kornhauser-Duda zaproponowali po społecznej akceptacji 8 nowel polskich „Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie” – czyli „teksty, których wspólnym miernikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem”. W Bibliotece Publicznej w Pisarzowej młodzież ze Szkoły Podstawowej w Pisarzowej wspólnie z samorządowcem – Wójtem Gminy Limanowa Janem Skrzekutem oraz nauczycielami, bibliotekarzami i mieszkańcami czytali nowele „Sachem” Henryka Sienkiewicza oraz „Katarynkę” Bolesława Prusa.
Czytanie jest dziś ważniejsze niż kiedykolwiek w przeszłości. Książka rozwija, czyni nas kreatywnymi, jest podwalina naszego sukcesu – mówił wójt Jan Skrzekut.
W tegorocznej akcji czytano w ponad dwóch tysiącach miejscowości w kraju i za granicą.
W podziękowaniu za akcję para prezydencka kilka dni temu przekazała do naszej biblioteki stosowne podziękowanie oraz piękne wydanie „Nowel Polskich”, które były czytane. Przesłana została również flaga: „Niech flaga Rzeczypospolitej Polskiej symbol naszej tożsamości i państwowości, znak przynależności do polskiej wspólnoty, która będzie stale obecna pośród nas, a szczególnie w czasie obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, przypadających na lata 2018-2022, które łączą wszystkich Polaków w kraju i na świecie”- Prezydent Andrzej Duda.
Ogromnie się cieszymy, że po raz kolejny został doceniony nasz trud uczestnictwa w tej pięknej akcji.
Źródło: biblioteka Stara Wieś