Mszana Dolna. Koniec darmowego parkowania w centrum miasta

Mszana Dolna. Koniec darmowego parkowania w centrum miasta

Jest szansa, że w centrum Mszany Dolnej skończy się problem zatłoczonych parkingów, a miasto zyska nowe źródło dochodu. Radni przyjęli uchwały o płatnych parkingach niestrzeżonych, zlokalizowanych na terenach komunalnych oraz strefie płatnego parkowania na drogach publicznych. Uchwały pozytywnie zaopiniował Zarząd Powiatu Limanowskiego. Wejdą one w życie 1 maja 2020 r. po przeprowadzeniu przetargu na ich obsługę.

Ta sytuacja na pewno wymagała uporządkowania. W dni robocze parkingi przy galeriach handlowych zapełniają się o świcie, a klienci sklepów z trudem znajdują miejsce postojowe na czas zakupów. Osoby wyjeżdzające do pracy poza Mszanę Dolną, chętnie zostawiają prywatne samochody również na placu targowym. Pojazdy blokują te miejsca często przez cały dzień. 1 maja miasto zacznie pobierać opłaty za parkowanie zarówno na wymienionych placach, jak i na drogach publicznych. 

Parkingi płatne niestrzeżone zostaną zlokalizowane przy ul. Starowiejskiej przy galeriach handlowych (strefa A) oraz przy ul. Orkana na targowisku (strefa B). Opłaty będą pobierane od poniedziałku do soboty od godz. 9.00 do godz. 19.00. W strefie A pierwsza godzina postoju będzie kosztować 2 zł, a każda następna rozpoczęta – 3 zł. W strefie B opłata wyniesie 1,50 zł za pierwszą godzinę i 2 zł – za każdą kolejną. Z opłat w strefie B będą wyłączone wtorki. Uchwała przewiduje też abonamenty postojowe w wysokości 1000 zł za rok i 600 zł za pół roku. Osoby, które nie uiszczą należności, będą objęte tzw. opłatą dodatkową. Z miejsc postojowych w czasie prowadzenia czynności służbowych będą mogli korzystać kierowcy pojazdów oznakowanych. 

Strefę płatnego parkowania podzielono na dwa obszary. Obszar A obejmie ulice: Starowiejską (obecny płatny parking przy Tesco), Fabryczną, Biskupa Bardy i Krasińskiego. Opłata za pierwszą godzinę postoju wyniesie 2 zł, a za każdą kolejną rozpoczętą – 3 zł. W obszarze B znajdą się ulice: Marka, Konopnickiej, Słowackiego, Rynek (oznaczone miejsca), Sienkiewicza, Kopernika i Tolińskiego. Kierowcy zapłacą tam 1,50 zł za pierwszą godzinę i 2 zł za następne. Opłaty będą pobierane od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 19.00 z wyłączeniem dni świątecznych. W strefie płatnego parkowania będzie można wykupić abonament postojowy (1000 zł/ rok i 600 zł/ pół roku). W uchwale przewidziano opłatę dodatkową oraz stawkę zerową dla pojazdów oznakowanych. 

Uchwały przyjęto w kształcie zaproponowanym przez burmistrz Annę Pękałę, jednak pierwszy projekt złożyli 12 sierpnia 2019 r.  radni Janina Flig, Agnieszka Sasal i Janusz Matoga. 

Zobacz również