Mszana Dolna. „Książki to magia. Odkrywam ją szczególnie podczas czytania dzieciom” mówi Karolina Bodziony, inicjatorka akcji „Czytanie na drugie śniadanie”

Mszana Dolna. „Książki to magia. Odkrywam ją szczególnie podczas czytania dzieciom” mówi Karolina Bodziony, inicjatorka akcji „Czytanie na drugie śniadanie”

Mieszkanka Mszany Dolnej, Karolina Bodziony, zaangażowała się w promowanie czytelnictwa wśród dzieci. Jej autorską propozycją jest akcja „Czytanie na drugie śniadanie” – cykliczne spotkania z książką dla najmłodszych. Karolina Bodziony współpracuje z przedszkolami i salami zabaw. Zaprasza do podejmowania wspólnych działań.

– Młody czytelnik nie tylko przenosi się w świat, gdzie przeżywa cudowną przygodę, lecz w książkach odnajduje azyl w trudnych chwilach i spokojną przystań w pędzie współczesności. Dzisiaj jesteśmy bombardowani informacjami. Reklamy wciąż ściągają naszą uwagę. Wzbudzają poczucie niezadowolenia z istniejącego stanu, prowadząc do ciągłej chęci zdobywania czegoś nowego i bardziej modnego. Dzieci szczególnie są narażone na nachalny marketing. Nie z własnej woli żyją w kulturze konsumpcjonizmu. Łatwo jest im się pogubić w tym co oferują media. W konsekwencji odziera je to z radosnego dzieciństwa, pełnego przygód i odkrywania. Moim marzeniem jest pokazać dzieciom świat wartości, jaki odnajdą w książkach, bo w przystępny sposób tłumaczą życiowe zawiłości. Mogą być dobrym pretekstem do zatrzymania się i refleksji. Książki wyciągają z umysłowego letargu, w który skutecznie wpycha nas system. Czytając, nasze dzieci przestają podążać autostradą schematów i wyzbywają się ograniczeń myślowych. Stają się mądrymi i wartościowymi ludźmi. Kwestionują status quo. Rozumiem rozterki rodziców. W zabieganiu, w pośpiechu, nie mają dla dzieci tyle czasu, ile chcieliby im poświęcić. Wspólne czytanie buduje relacje. Przeżywanie przygód, odpowiadanie na pytania dziecka, dyskutowanie, śmianie się. Te kilka chwil są ogromną wartością. Mając na uwadze to wszystko, podjęłam się akcji czytania dzieciom w przedszkolach i salach zabaw. Jeśli chcesz dać dziecku coś więcej – zapraszam serdecznie – zachęca Karolina Bodziony.

fot. Karolina Bodziony, Sala Zabaw „Literkowo”, Przedszkole i Żłobek „Artystyczny Zakątek”

Zobacz również