Stara Wieś. Historycy w 75. rocznicę wyzwolenia obozu KL Auschwitz: Musimy pamiętać o historii, nawet tej bardzo tragicznej przypominać…

Stara Wieś.  Historycy w 75. rocznicę wyzwolenia obozu KL Auschwitz: Musimy pamiętać o historii, nawet tej bardzo tragicznej przypominać…

Gości uczestniczących w spotkaniu przywitał Jacenty Musiał, dyrektor gminnej biblioteki w Starej Wsi. Po zabraniu głosu przez wójta gminy i odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego – minutą ciszy uczczono pamięć wszystkich, którzy zginęli w czasie w II wojny światowej.

Spotkanie z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu KL Auschwitz odbyło się wczoraj w budynku Gminnej Bibliteki w Starej Wsi.

Jako pierwszy swój wykład przedstawił Artur Franczak z sądeckiej biblioteki. Opowiadał on o historii powstania obozu KL Auschwitz, przytaczając historie ludzi, którzy w nim przebywali. Przedstawił również jego funkcjonowanie i kolejnych etapów zabijania ludzi. Od przybycia do obozu, poprzez selekcje i uśmiercanie w komorach gazowych, aż do skutecznych prób zacierania śladów zbrodni oraz wykorzystania mienia ofiar.

Z kolei Karol Wojtas, limanowski historyk i regionalista przytoczył konkretną listę nazwisk osób z Ziemi Limanowskiej, które juz w pierwszym transporcie trafiły do Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego  i Zagłady Auschwitz. Wielu z nich udało się przeżyć obozową gehennę i po wyzwoleniu wrócić do życia. Taką osobą był chociażby Wincenty Gawron, które swoje obozowe wspomnienia opisał w książce.

O zbrodni na Żydach, którą dokonali Niemcy w Starej Wsi w 1941 i 1942 r. ubiegłego wieku mówił dr Łukasz Połomski z Sądeckiego Sztetla. Jak zaznaczył, mimo, że w 1947 roku dokonano ekshumacji szczątków, to jednak nie wszystkich. Kości pomordowanych wciąż spoczywają w limanowskiej ziemi – na Starej Wsi.

Zobacz również