Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy?

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy?

Instytucje bankowe skrupulatnie weryfikują zdolność kredytową potencjalnych kredytobiorców. W ten sposób minimalizują ryzyko ewentualnej niewypłacalności. Sprawdź, jak otrzymać kredyt gotówkowy?

Jakie warunki należy spełnić, ile trzeba zarabiać, jakie koszty miesięczne można generować, by te zbytnio nie obniżały wiarygodności finansowej? Na te i inne pytania odpowiedzi znaleźć można w poniższym tekście. 

Kredyt gotówkowy – kto ma szansę go dostać? 

Kredyt gotówkowy mogą otrzymać wszyscy pełnoletni obywatele naszego kraju. Tyle w teorii, bo praktyka wygląda nieco inaczej. Tak naprawdę na finansowe wsparcie mogą liczyć tylko niektórzy. To ci, którzy przejdą weryfikację pozytywnie, a na ocenę wpływ ma co najmniej kilka czynników.

Przede wszystkim bank analizuje zdolność kredytową.

W jej skład wchodzą zarobki potencjalnego klienta, jego comiesięczne koszty, jakie wiążą się z utrzymaniem gospodarstwa domowego oraz inne zobowiązania, które trzeba spłacić. Nie można jednak jednoznacznie określić, ile musi zarabiać kredytobiorca, by móc otrzymać finansowe wsparcie. To kwestie indywidualne, zależne od różnych kryteriów.

Co z tego, że klient zarabia 10 000 złotych netto i to na umowie o prace na czas nieokreślony, skoro zaciągnął już zobowiązania, których miesięczna spłata generuje wydatki w wysokości 6 000 złotych? Do tego dochodzą koszty utrzymania dzieci, mieszkania, samochodu. Taka osoba staje się niewiarygodna i ma małe szanse na otrzymanie kredytu. Oczywiście ważna jest też wartość takiego zobowiązania. Im więcej chce uzyskać klient od instytucji bankowej, tym musi zarabiać więcej i wykazywać mniejsze koszta stałe. 

W skład zdolności kredytowej wchodzi również historia kredytowa. Wszystkie te czynniki można łatwo zanalizować poprzez raport BIK, który obowiązkowo generowany jest przez analityków kredytowych w ramach oceny wiarygodności oraz wypłacalności wnioskującego o kredyt gotówkowy. W historii odnotowane są wszelkie zachowania względem spłat innych zobowiązań. Jeśli chętny uzyskania kredytu w przeszłości spóźniał się ze spłatą rat albo ciążą na nim zaległości finansowe z tego tytułu, raczej kolejnego kredytu nie otrzyma.

Dopiero wszystkie te kryteria mogą dać obraz kredytobiorcy. Właśnie dlatego nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytania o zarobki, wysokość kosztów i inne czynniki, jakie brane są pod uwagę podczas zaciągania kredytu gotówkowego. Wiadomo na pewno, że im większe dochody osiąga kredytobiorca i im mniejsze koszty generuje, tym ma większe szanse na kredyt gotówkowy o dużej wartości. 

Kredyt gotówkowy – jak wyliczyć zdolność kredytową? 

Pamiętajmy, że każda decyzja negatywna o udzieleniu kredytu zostaje zapisana w Biurze Informacji Kredytowej. Ta nie wpływa dobrze na wizerunek potencjalnego kredytobiorcy. Jeśli jeden bank odmówił wsparcia finansowego, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że taką samą decyzję podejmą także inne instytucje bankowe. Właśnie dlatego jeszcze przed złożeniem wniosku warto samodzielnie dokonać analizy zdolności kredytowej, by zweryfikować szansę na otrzymanie zobowiązania, jakim jest kredyt gotówkowy. Kalkulator kredytowy dostępny online wydaje się w tym zakresie idealny. W poszczególne rubryki wystarczy wpisać wartość kredytu, oprocentowanie, czas trwania współpracy z bankiem, wysokość zarobków czy miesięczne koszty prowadzenia gospodarstwa domowego i spłacania innych zobowiązań. Kalkulator automatycznie wyliczy nie tylko całkowity koszt, jaki wiąże się z zaciągnięciem danego kredytu, ale oszacuje też możliwość jego wzięcia. Dzięki temu udaje się uniknąć przykrej niespodzianki w postaci decyzji negatywnej z banku.

 Kredyt gotówkowy – jak znaleźć najlepszą ofertę?

 Zdolność kredytowa zależna jest nie tylko od zarobków czy wartości innych zobowiązań, jakie już posiada potencjalny klient banku. Ważna jest również sama oferta instytucji, która udziela kredyt gotówkowy. Ranking przydaje się więc w ramach porównania różnych produktów, dzięki czemu klient może wybrać najlepszą opcję. To porównania, które uwzględniają priorytetowe kryteria, jakie mogą być ważne dla kredytobiorcy. W jednym miejscu i w krótkim czasie udaje się sprawdzić propozycje konkurencyjnych banków pod względem oprocentowania, wysokości raty, czasu trwania umowy kredytowej, dodatkowych bonusów czy ograniczeń i wszelkich innych kosztów, jakie wiążą się z zaciągnięciem kredytu (RRSO). Dzięki temu udaje się podjąć racjonalną decyzję, patrząc nie tylko na warunki, ale dopasowując je również do własnych potrzeb, oczekiwań i możliwości finansowych.

Trzeba mieć na uwadze, że zarówno kalkulator kredytowy, jak i ranking kredytów gotówkowych szacuje jedynie wartości zobowiązań, ale nigdy nie jest konkretną, ostateczną ofertą ze strony banków. Instytucje mogą przedstawić je przyszłemu klientowi dopiero po złożeniu przez niego wniosku o kredyt oraz wydaniu decyzji pozytywnej o możliwości jego udzielenia.

(artykuł sponsorowany)

Zobacz również