Mszana Dolna/ Kielce. Urszula i Marek Rekuccy opowiadali o działaniach upamiętniających żydowskich mieszkańców miasta

Mszana Dolna/ Kielce. Urszula i Marek Rekuccy opowiadali o działaniach upamiętniających żydowskich mieszkańców miasta

W Kielcach odbyła się ogólnopolska konferencja zorganizowana przez fundację „Pojednanie”, promującą postawy dialogu i troski o pamięć o żydowskich mieszkańcach Polski. Wśród uczestników z całego kraju znaleźli się Urszula i Marek Rekuccy, którzy prezentowali działania podejmowane w Mszanie Dolnej. Wdzięczność za zaangażowanie wyraził m.in. ambasador Izraela, Alexander Ben Zvi.

Urszula i Marek Rekuccy organizują spotkania z ostatnimi świadkami i potomkami ocalałych oraz uroczystości rocznicowe. Opiekują się zbiorowymi mogiłami, a także dokumentują macewy na cmentarzu. W 2019 r. przygotowali Spacer Pamięci śladami żydowskich mieszkańców Mszany Dolnej. Wspólnie z młodzieżą realizują projekty międzynarodowe i ogólnopolskie: „Krokus” polegający na sadzeniu cebulek krokusów dla dzieci – Ofiar Holokaustu, „Zachować Pamięć” ze spotkaniami młodzieży polskiej i izraelskiej, a także „Oblicza Dialogu” w Instytucie Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II.

W Kielcach odwiedziliśmy też miejsca pamięci związane z żydowską historią miasta, także tą tragiczną – Pogromem Kieleckim. Fundacja „Pojednanie”, jak sama nazwa wskazuje, troszczy się o dobre relacje polsko-izraelskie, ale i polsko-niemieckie. Organizuje m.in. Marsze Pamięci i Życia, na które zapraszani są nie tylko Ocaleni z Zagłady, ale i potomkowie oprawców, by mogło dojść do wypowiedzenia win, prośby o przebaczenie i prawdziwego pojednania między naszymi narodami. 3 takie marsze odbyły się w Krakowie, wiele w innych miastach Polski, Europy i świata. My uczestniczyliśmy w nich dwukrotnie, jeszcze z udziałem poprzedniej ambasador Izraela, Anny Azari – mówi Urszula Antosz-Rekucka.

fot. Jarosław Papiór, Marek Rekucki

Zobacz również