10. Ogólnopolska Spartakiada Zimowa. Na stoku narciarskim Kasina Ski rywalizowano w duchu fair play

10. Ogólnopolska Spartakiada Zimowa. Na stoku narciarskim Kasina Ski rywalizowano w duchu fair play

Wynik sportowy nie był najważniejszy, liczyła się przede wszystkim dobra zabawa i udział w zawodach. Ponad 120 uczestników wzięło udział w 10. edycji Ogólnopolskiej Spartakiady Zimowej. Jubileuszową spartakiadę na stoku narciarskim Kasina SKI w Kasinie Wielkiej zorganizowało Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej.

Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Miłośnicy białego szaleństwa swoje umiejętności prezentowali na nartach i  snowboardzie. Przygotowano również rozgrywki dla rodzin i specjalną konkurencję dla osób duchownych. Dopełnieniem sportowych zmagań była rozgrywana, jak zawsze przy takiej okazji konkurencja na wesoło – zjazd na „byle czym”.

„Aby radość wasza była pełna” (J 15, 11). Pod takim hasłem odbywało się tegoroczne wydarzenie. Słowa ewangelisty Św. Jana przypominały uczestnikom i organizatorom, że jesteśmy powołani do życia w pełni radości, a każdy z nas powinien do niej dążyć. 

Wydarzeniu towarzyszyła zdrowa rywalizacji w duchu fair play. I tak też faktycznie było. Zmagania na stoku i prezentowane umiejętności przez zawodników sprawiły, że o końcowe zwycięstwo będą walczyć wszyscy.

Oprócz tego niespodzianką na stoku była obecność Spartakiadowicza Zimowego – maskotki zawodów. Chętnie rozmawiał on z uczestnikami i robił sobie pamiątkowe zdjęcia. 

Radość jest nieodłącznym elementem spotkania na stoku, podczas sportu wydziela się dużo endorfin, a do tego dochodzi jeszcze podziwianie piękna górskich okolic. Pełnia radości odnosiła się także do pełni zawodów – okrągłej, dziesiątej edycji. 

Nie zabrakło zdrowej rywalizacji w duchu fair play, czego organizatorzy życzyli na początku zawodów.  Spartakiadowicz wywoływał uśmiech na twarzach i starszych, i młodszych. Modlitwy organizatorów o dobrą pogodę jak co roku zostały wysłuchane, choć wielu obawiało się, że śniegu nie będzie.

Z okazji jubileuszu na wszystkich uczestników czekał tort. Organizatorzy zachęcali także do zabrania ze sobą do domów cytatu z Pisma Świętego wraz ze słodkim upominkiem. Później do takiego Słowa można wrócić, rozważyć, co Pan Bóg chce mi przez nie powiedzieć.

 

Organizatorzy przygotowali quiz z nagrodami o radości w Piśmie Świętym i Papieżu, który ukochał sport. Mowa oczywiście o św. Janie Pawle II, bo 10. edycja zawodów wpisała się w 100. rocznicę jego urodzin. Rozgrywkami organizatorzy chcieli uczcić jego pamięć.

Osobę papieża uczczono też poprzez nagrodę specjalną w kategorii slalom gigant osób duchownych – Metropolita Krakowski, abp Marek Jędraszewski ufundował dla zwycięzcy puchar przechodni św. Jana Pawła II, który przez rok będzie przebywał u zwycięzcy, a na następnej Spartakiadzie zostanie przekazany kolejnemu. 

 

Okazało się, że zawody mają zasięg szerszy, niż ogólnopolski. Po raz pierwszy wśród uczestników znalazła się bardzo liczna grupa Słowaków, kilku z nich znalazło się na podium. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali puchary, medale i nagrody rzeczowe. Nikt nie wyjechał ze Spartakiady z pustymi rękoma – dla każdego przewidziano pakiet uczestnika.  

Największe emocje, jak co roku, wzbudziła konkurencja zjazdu na „byle czym”. Uczestnicy musieli zbudować pojazd, który powinien nawiązywać do hasła przewodniego edycji, oceniano także kreatywność i solidność wykonania. Zwyciężyła grupa KSM-owiczów z Oddziału w Podsarniu-Harkabuzie, którzy zjechali na urodzinowej platformie z tortem – dla papieża z okazji setnych urodzin i dla Spartakiady z racji jubileuszowej edycji. Wszystkie pojazdy zachwycały swą oryginalnością i wymową, jury miało do podjęcia bardzo trudną decyzję, kto powinien znaleźć się na podium.

W organizację wydarzenia zaangażowanych było ponad 35 wolontariuszy, członków i sympatyków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. To dzięki ich wytrwałej i ofiarnej pracy w dniu Spartakiady, jak i wiele dni wcześniej, możliwy był sprawny przebieg zawodów.

 – Dopisała pogoda, dopisali uczestnicy, spotykaliśmy się z ogromem życzliwości. Wiemy, że nasz duchowy patron jubileuszowej edycji – św. Jan Paweł II czuwał nad nami z Góry i wypraszał nam wszystko, czego potrzebowaliśmy – podsumowuje spartakiadę Kamila Ciupińska, prezes Zarządu KSM Archidiecezji Krakowskiej.

– Spotkanie na stoku rzeczywiście było pełne radości, którą wszyscy darzyliśmy siebie wzajemnie i mam nadzieję – każdy z nas podzieli się nią w domu czy najbliższym otoczeniu. Plany krzyżował nam bardzo silny wiatr, ale z pomocą wspaniałej ekipy wolontariuszy poradziliśmy sobie ze wszystkim. Chciałabym im gorąco podziękować za ich zaangażowanie i gotowość. Szczególnie dziękuję Izie, Kasi i Damianowi – pozostałym koordynatorom wydarzenia i naszemu asystentowi diecezjalnemu – ks. Rafałowi Buzale, za to, że przez kilka miesięcy oddawaliście dla Spartakiady część siebie i wnosiliście mnóstwo radości do naszego zespołu! Wielkie podziękowania należą się też gospodarzom – właścicielom stoku Kasina Ski i darczyńcom, dzięki którym nasza zabawa była możliwa. Dla mnie samej wszystko, co działo się na stoku było bardzo budujące, a chyba przede wszystkim, gdy widziałam wielkie zaangażowanie i zespołowe zjednoczenie grup biorących udział w zjeździe na „byle czym”. Młodym chce się robić „coś więcej” i to nie tylko po to, by zdobyć nagrody, ale głównie, by pobyć razem i dobrze spędzić wolny czas – podsumowuje Kamila Ciupińska, prezes Zarządu KSM AK i jeden z koordynatorów wydarzenia.  

Wyniki:

Narciarstwo 8-12 lat, dziewczęta i chłopcy:

1.Mateusz Dziedzina

2. Konrad Przebinda

3. Erik Jandura

Narciarstwo 13-16 lat, dziewczęta

1. Klaudia Michura 

2. Sofia Stacherova

3. Andrea Jurinakova  

Narciarstwo 13-16 lat, chłopcy

1. Lukas Labdik

2. Stanisław Rapacz

3. Tomas Labdik 

Narciarstwo 17-30 lat, kobiety

1.Karolina Maćkowiak

2. Klaudia Maćkowiak

3. Gabiela Bonior

 Narciarstwo 17-30 lat, mężczyźni

1. Jakub Wójtowicz

2. Łukasz Kulpa

3. Dawid Pitek

Snowboard kobiety

1. Klaudia Michura

2. Patrycja Drab

3. Sofia Stacherova 

Snowboard mężczyźni

1. Lukas Labdik

2. Bartłomiej Drab

3. Tomas Labdik 

Slalom gigant osób duchownych 

1. o. Mariusz Tabor

2. ks. Mirosław Lenart

3. ks. Marcin Borowicz 

Zjazd na „Byle czym”

1. Oddział KSM Podsarnie-Harkabuz

2.  Oddział KSM Balice

3.  Oddział KSM Kraków – Wola Justowska 

Konkurencje rodzinne (zwycięska rodzina otrzymała oprócz nagród rzeczowych pobyt weekendowy w domu gościnnym Majerczakówka w Szczawnicy)

1. Rodzina Maćkowiaków,

2. Rodzina Drabów. 

Patronat Honorowy: J. Em. Abp Marek Jędraszewski – Metropolita Krakowski; 

Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego

Partnerzy: Gmina Mszana Dolna, Miasto Mszana Dolna, Gmina Niedźwiedź, Gmina Lubień, Studio Kreatywne „W kropce”.

Sponsorzy: Znak, Arcana, Lajkonik, Wawel, Rafael, Park Wodny Kraków, Dom Gościnny Majerczaków.

 

Autorzy zdjęć: Dagmara Nizioł, Marta Chrobak

Zobacz również