– Na razie, nie zamierzamy zamykać szkół – mówi Adam Sołtys, wójt gminy Słopnice

– Na razie, nie zamierzamy zamykać szkół – mówi Adam Sołtys, wójt gminy Słopnice

– Na razie, nie zamierzamy zamykać szkół – mówi w rozmowie z naszym portalem Adam Sołtys. Wójt Słopnic, w ten sposób odniósł się do informacji, która pojawiła się w mediach odnośnie możliwości pojawienia się podejrzenia zakażenia koronawirusem na terenie gminy.

– Osoba, która zgłosiła się do Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Słopnicach, nie miała gorączki. zważywszy na fakt, że w ostatnim czasie podróżowała za granicę, lekarz, który go przyjął po konsultacji ze specjalistami z myślenickiego szpitala, zalecił mu, aby, aby na razie nigdzie nie wyjeżdżał i pozostał w domu – opowiada Adam Sołtys, dodając, że publikując informacje na ten temat trzeba bardzo uważać, aby nie wywoływać niepotrzebnego niepokoju wśród społeczeństwa.

–  Na razie, nie zamierzamy zamykać szkół. Ośrodek zdrowia jest zamknięty, bo przepisy jasną mówią, co należy robić w takich wypadkach. Należy je wykonać na wypadek, gdyby podejrzenie okazało się prawdziwe – zaznacza wójt Słopnic.

Wizyta wojewody

Dzisiaj powiat limanowski odwiedził wicewojewoda małopolski Zbigniew Starzec. Miła on okazję odwiedzić przygotowane dwa punkty kwarantanny. Jeden z nich jest zlokalizowany w budynku internatu przy Zespole Szkół nr 1 w Limanowej, a drugi przy Domu Wczasów Dziecięcych w Porębie Wielkiej.

Pytany przez nas Mieczysław Uruga tłumaczył, że jest to rutynowa wizyta. Starosta limanowski nie chciał zbyt wiele mówić o sytuacji związanej z koronawirusem w naszym regionie – podkreślając, że realizuje wszystkie wytyczne i zalecenia wojewody małopolskiego.

Zbigniew Starzec odwiedził również limanowski szpital. Przy głównym wejściu do budynku placówki – na drzwiach jest umieszczony plakat z informacją, co należy robić, gdy, ktoś podejrzewa u siebie koronawirusa. Na internetowej stronie szpitala pojawiła się kilka dni temu informacja o wprowadzeniu przez szpital ograniczeniu odwiedzin na oddziałach.

– Pacjent, który podejrzewa u siebie koronawirusa, nie powinien w żadnym wypadku przychodzić do szpitala, tylko zgłosić się bezpośrednio do szpitala zakaźnego lub telefonicznie poinformować sanepid – wyjaśnia Marcin Radzięta, dyrektor szpitala w Limanowej.

Zalecenia Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia w sprawie koronawirusa s równiez jasno sprecyzowane.

(…)Pacjent, który w przeciągu ostatnich 14 dni był w miejscu gdzie występuje koronawirus i zaobserwował u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, powinien:

– bezzwłocznie skontaktować się z najbliższą stacją sanitarno – epidemiologiczną od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 -14:00 pod numerem tel.:  18/33 72 101 wew. 309, a

także pozostałe godziny i dni wolne od pracy pod numerem tel.:  790 385 968, 606 127 362, 606 721 799(…).

Dzisiaj również Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik wydał oświadczenie dotyczące imprez masowych oraz skierował pismo do samorządów, w którym zakazuje organizowania imprez masowych.

 

 

Zobacz również